Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystość nadania imienia szkole

„Jesteście przyszłością świata! Zróbcie coś, aby stał się lepszy. Bez wojen, śmierci niewinnych. Szerzcie dobro. Bądźcie wrażliwi na los słabszych od was” – te słowa Ireny Sendlerowej przyświecały uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej nr 52 i XIX Liceum Ogólnokształcącemu wchodzącym w skład Zespołu Szkół nr33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy. Dzień 11 października zapadnie wszystkim w pamięć, gdyż nadanie szkole imienia, jak podkreśliła Janina Zgrzembska córka Pani Ireny Sendler, ma miejsce tylko raz. Przyjęła ona nasze zaproszenie i przybyła na uroczystość wraz z Panem Markiem Michalakiem Rzecznikiem Praw Dziecka i kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Nadanie imienia szkole to wydarzenie podniosłe, na które zaproszenie przyjęło wielu znamienitych gości. W tym dniu byli z nami: Pan Andrzej Kobiak - Senator Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Zbigniew Ostrowski Wicemarszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Pani Iwona Waszkiewicz – Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy, Pani Jolanta Metkowska – Dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej  i Placówek Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Ks. Mieczysław Kozłowski – proboszcz bydgoskiej Bazyliki, Pan Edward Hartwich – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, Pani Marlena Mania - Naczelna Pielęgniarka oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych. Nie mogło na uroczystości zabraknąć młodzieży,  kadry pedagogicznej i administracji naszej szkoły oraz personelu medycznego. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego. Dyrektor szkoły, Pani Izabela Maciejewska witając wszystkich gości podkreśliła wagę wyboru patrona szkoły jakim jest postać Pani Ireny Sendlerowej.

Podkreśliła, że jest to niewątpliwie wzór i autorytet dla całej społeczności szkolnej. Uczy nas bowiem, że można płynąć pod prąd  nawet w najtrudniejszych czasach i budować lepszy świat wcielając w życie takie wartości, jak altruizm, szacunek do drugiego człowieka, oddanie i troskę o każdego potrzebującego wsparcia i pomocy.

Wszyscy zebrani mieli możliwość zapoznania się z podejmowanymi przez szkołę działaniami, o których opowiedziały: Pani Alicja Cierżnicka – Wicedyrektor Szkoły oraz Pani Maria Górska – Kierownik Zespołu Pozalekcyjnego.

Kulminacyjnym momentem spotkania było wręczenie przez Pana Zbigniewa Ostrowskiego Wicemarszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego AKTU NADANIA IMIENIA szkołom. Córka patronki, Janina Zgrzembska, odsłoniła jej portret, który był darem dla szkoły przekazanym przez Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Zaznaczyła, że mama nie robiła różnic między ludźmi, pomagała wszystkim. Zawsze mówiła, że wśród nas nie ma obcych, wszyscy jesteśmy tacy sami, a dzielimy się tylko na mądrych i głupich. Także Pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że wybór patrona, jakim jest Irena Sendlerowa ma niezwykłe znaczenie dla wychowania młodego pokolenia.

Uroczystość miała także swój akcent artystyczny. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille`a  - Roland Świstek i Rafał Bladowski, którzy poprzedzili i zakończyli teatr cieni, opracowany na podstawie fragmentów książki „Listy w butelce opowieść o Irenie Sendlerowej” autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel, przygotowany przez nauczycieli naszej szkoły. Na zakończenie spotkania wszyscy goście zostali obdarowani nietypowym upominkiem – życiową mądrością Ireny Sendlerowej z odrobiną słodyczy.

Dla obecnych na uroczystości dzieci i młodzieży, którzy aktualnie są uczniami naszej szkoły, wielką radością i wyróżnieniem była możliwość osobistego spotkania z córką Pani Ireny Sendlerowej, otrzymania autografu w książkach, które w darze dla uczestników uroczystości przekazał Rzecznik Praw Dziecka.

Beata Kocoń

https://www.youtube.com/watch?v=uZ0XiSX1OVw&feature=youtu.be&t=431

http://tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/dwie-szkoly-szpitalne-z-imieniem-ireny-sendlerowej

https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/irena-sendlerowa-zostala-patronka-wyjatkowej-szko/

https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33317-irena-sendlerowa-patronka-szkoly-przyszpitalnej

 

O naszej patronce chcemy szczególnie pamiętać:

- 11 października w święto patrona szkoły,

- 6 marca w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych,

- 24 marca w święto państwowe – Narodowy Dzień Polaków Ratujących Żydów,

- 15 lutego w dniu urodzin Ireny Sendlerowej,

- 12 maja w rocznicę jej śmierci.