Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2024/2025

powrót

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Uczymy ratować”.

    W ramach projektu „Uczymy ratować” uczniowie uczestniczyli w zajęciach rozwijających wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Celem projektu nie była tylko nauka technik ratowniczych, ale również budowanie pewności siebie i odwagi do podjęcia działania w sytuacjach zagrożenia. Dziecko, które oswoi się z zasadami pierwszej pomocy w szkole, będzie czuło się pewniej i z większą gotowością podejmie się jej udzielenia, gdy zajdzie taka potrzeba.
    Projekt był realizowany podczas zajęć dydaktycznych w edukacji wczesnoszkolnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr1 w KPHiO, w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym oraz w ramach pozalekcyjnych zajęć wychowawczych w Klinice Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1.
Podczas realizacji projektu wykorzystane zostały m.in. materiały edukacyjne przygotowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ramach programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”.
   Uczniowie klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej zapoznali się z głównymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, poznali łańcuch przeżycia, sposoby postępowania w przypadku znalezienia osoby poszkodowanej, oceny jego stanu zdrowia, prawidłowego wzywania pomocy medycznej. Uczyli się poprzez ćwiczenia praktyczne, układania osoby poszkodowanej w pozycji bocznej bezpiecznej, resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez prawidłowe uciskania klatki piersiowej i wykonywanie wdechów ratowniczych z użyciem fantomu. Uczniowie starsi na zajęciach wychowawczych uczyli się jak postępować w przypadku zadławienia, tamowania krwotoków, unieruchamiania kończyn przy zwichnięciu lub złamaniu, omdleniach, skaleczeniach, oparzeniach czy też zatruciach.
    Wszyscy uczestnicy projektu byli bardzo zaangażowani i zaciekawieni stawianymi przed nimi zadaniami. Brali udział w quizach tematycznych, krzyżówkach, łamigłówkach, pracach plastycznych, odgrywali scenki tematyczne. Najwięcej emocji wzbudziła u nich praca z fantomem. Dzieci uświadomiły sobie, że nie jest to lekka i prosta czynność; że należy z odpowiednią siłą i w odpowiednim miejscu uciskać klatkę piersiową poszkodowanego, aby go uratować. Utwierdziły się w przekonaniu, że systematyczne powtarzanie zdobytych umiejętności oraz praktyczne ćwiczenia pozwalają ukształtować prawidłowe nawyki, które mogą uratować życie drugiego człowieka.
Paulina Górska, Katarzyna Sypniewska, Monika Krajniak