Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2023/2024

powrót

Wakacyjna Kuźnia Artystyczna.

      W czasie wakacji, gdy nie ma lekcji, na oddziałach szpitalnych odbywają się pozalekcyjne zajęcia wychowawcze. Nauczyciele szkoły szpitalnej angażują dzieci i młodzież do udziału w wielu aktywnościach - są to m.in. zajęcia tematyczne, plastyczne, czytelnicze, teatralne. Zapraszamy też wiele osób, które wspierają nas w realizacji tych działań.
    W tym roku przez dwa miesiące wakacji realizowaliśmy projekt „Wakacyjna Kuźnia Artystyczna” we współpracy z Krzysztofem Toczko zeStowarzyszenia Żółty Beret, który był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia. Co tydzień, a czasami dwa razy w tygodniu pacjenci Kliniki Onkologii i Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 mieli możliwość uczestnictwa w twórczych zajęciach z elementami muzyki, grania na instrumentach, improwizacji, iluzji, robotyki i zajęć plastycznych. Dwa spotkania odbyły się także dla pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. W realizacji tego przedsięwzięcia wspierali nas: Krzysztof i Mikołaj Toczko - Stowarzyszenie Żółty Beret, Cezary Markiewicz -Stowarzyszenie Twórców Sztuki „Współ.gra,” i Teatr Polski, Michał Siedlecki - Centrum Edukacyjne ROBOprojekt oraz „Współ.gra,”, Adrian Błotny -Stowarzyszenie Twórców Sztuki „Współ.gra,”, Jakub Walkowiak – Illuzjum oraz Fundacja Pozytywka, z ramienia której odwiedzili dzieci MrCopinii Mieczysław Giedrojć.
      Naszym gościom udało się wywołać szczere uśmiechy na twarzach często bardzo chorych dzieci. Efektem zajęć była ułożona przez uczestników piosenka pt. „Grzyby roztropności”. Dzieci stworzyły ilustracje i figurki 3D do jej słów oraz nakręciły teledysk pod czujnym okiem profesjonalistów. Powstało też słuchowisko o „Żabie Ewce”, niezwykła bajka o „Lamach NIE i WIEM” i wiele innych bajek improwizowanych. Zadebiutował również zespół Jurasy piosenką pt. „Juraszówka”, do której słowa ułożyły dzieci. Podczas tych spotkań świetlice szpitalne zamieniały się w sale teatralne, place zabaw czy sale widowiskowe. Działy się rzeczy niezwykłe. Za sprawą Kuby – iluzjonisty - fruwały stoliki, a przedmioty ulegały teleportacji. Dzieciom bardzo podobało się czarowanie, zwłaszcza gdymogły pełnić rolę asystenta profesjonalnego maga.
    W ostatnim tygodniu wakacji o dobrą atmosferę na oddziałach zadbała Fundacja Pozytywka, dzięki której klaun Miecio i hiszpański aktor MrCopini zabrali dzieci w bezkresny świat magii i wyobraźni. Wszystkie te działania spowodowały, żenasi wychowankowie w sposób wartościowy spędzali czas w szpitalu,mogli choć na chwilę zapomnieć o chorobie, doświadczyć wiele dobra i magicznych rzeczy, które nie zdarzają się na co dzień. Uśmiech oraz zadowolenie dzieci są dla nas bezcenne i mamy nadzieję na podobne inicjatywy podczas wakacji w kolejnym roku.

Opracowanie – Sylwia Kamieńska, Małgorzata Ziętara, Aleksandra Korecka-Gruszka