„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości” – inspirując się tymi słowami, w ostatnim tygodniu lipca, nauczycielki naszej szkoły realizowały projekt edukacyjny na temat: ”Powstanie Warszawskie – pamiętamy- dziękujemy”. Kształtowanie postaw patriotycznych jest jednym z ważnych zadań współczesnej szkoły, służy identyfikacji narodowej oraz kulturowej młodych pokoleń, a także umacnia więzi z krajem, jego historią i dniem dzisiejszym.
Z okazji 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym na Oddziałach Neurologii, Neurochirurgii i Pneumonologii uczniowie mieli okazję rozwinąć swoje zainteresowania historią ważnych dla wszystkich Polaków wydarzeń. Przez cały tydzień rozmawialiśmy na temat faktów związanych z wybuchem i przebiegiem działań zainicjowanych przez AK, wirtualnie spacerowaliśmy po Muzeum Powstania Warszawskiego, poznawaliśmy losy uczestników powstania, a także pieśni powstańcze, które w trudnych chwilach, podtrzymywały żołnierzy na duchu, łagodziły samotność oraz tęsknotę za bliskimi. Udział w działaniach wynikających z projektu, pozwolił dzieciom i młodzieży wartościowo i pożytecznie spędzić czas wolny, jak również niwelował stres związany z pobytem w szpitalu.
Ważnym dla naszych uczniów działaniem pod względem emocjonalnym, okazało się wykonanie kartek z życzeniami kierowanymi do uczestników powstania. Była to niepowtarzalna okazja do nawiązania osobistych kontaktów z ludźmi, którzy stanowią fundament szeroko pojętego patriotyzmu. W realizacji założeń projektu pomocne i przydatne okazały się listy zwrotne od żołnierzy, otrzymane w poprzednich edycjach projektu. Mobilizowały one małych pacjentów do podejmowania działań plastycznych oraz poszukiwania informacji powalających na ugruntowanie ich wiedzy w tym temacie.
Projekt edukacyjny „Powstanie Warszawskie – pamiętamy – dziękujemy” zdecydowanie pomógł uczniom naszej szkoły w zrozumieniu wydarzeń z sierpnia 1944 roku, a także utwierdził nas w przekonaniu, że wartości, za które oddawali życie nasi przodkowie nie mogą odejść w zapomnienie.
Autorki projektu:
Marta Modrzyńska i Maria Górska