We współczesnym świecie książka przeżywa kryzys - zauważalny jest spadek jej atrakcyjności. Dominuje proces wypierania czytelnictwa, a wręcz zastępowania go cyfryzacją. Dlatego, też należy uświadamiać i ukazywać pozytywny wpływ obcowania z książką na rozwój psychologiczno- społeczny każdego uczestnika życia społecznego.
Projekt edukacyjny „Dlaczego warto czytać książki? ”realizowany był w dniach 29.05.2023- 09.06.2023 na pozalekcyjnych zajęciach wychowawczych w Szpitalu Uniwersyteckim nr1 na czterech oddziałach: chirurgii i ortopedii dziecięcej, okulistyce i gastroenterologii. Podejmowane działania w ramach projektu to: prezentacje multimedialne, czytanie opowiadań edukacyjnych, prace plastyczne, łamigłówki, zagadki, quizy tematyczne. Poprzez realizację treści i celów projektu uczniowie poznali drogę powstawania książki. Zorganizowano również spotkanie z bibliotekarzem, który opowiedział o swoim zawodzie i umiejętnościach przydatnych dla zawodu bibliotekarza. Wykonane prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie w świetlicach szpitalnych.
Podejmowane przez uczniów zadania zespołowe wpłynęły pozytywnie na integrację grupy rówieśniczej oraz uświadomiły znaczenie czytelnictwa na każdym etapie edukacyjnym.
Książka to niekończąca się przygoda, to źródło radości nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.
Autorzy: Monika Krajniak, Iwona Górczyńska.