Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2021/2022

Projekt edukacyjny „Świętujemy Rok Marii Konopnickiej”

Polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka Maria Konopnicka została wybrana przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronką roku 2022. Dokładnie 23 maja 2022 roku będziemy obchodzili 180 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej.
Jej utwory od pokoleń zachwycają pięknem języka, bogactwem tematów, siłą i dosadnością wyrazu.
Maria Konopnicka to poetka, której szczególnie bliskie były dzieci, los drugiego człowieka, piękno przyrody i miłość do ojczyzny. Jako oddana patriotka aktywnie działała na rzecz polepszenia losu osób biednych i wykluczonych. Uważała, że literatura powinna podejmować aktualne tematy.
Pisarka przyszła na świat 23 maja 1842 roku w Suwałkach w rodzinie prawnika i miłośnika literatury Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. Pobierała naukę na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie zaprzyjaźniła się z Elizą Orzeszkową. Wyszła za mąż, wychowywała szóstkę dzieci. W stolicy związała się z konspiracyjnym ruchem niepodległościowym. Jej najsłynniejszym utworem jest „Rota”, której znaczenie urosło do rangi hymnu narodowego. Została również zapamiętana jako autorka nowel: „Dym”, „Miłosierdzie gminy”, „Mendel Gdański”, Nasza szkapa” i licznych wierszy dla dzieci, np.: „Krasnoludki”, „Zła zima”, „Stefek Burczymucha”, „Kukułeczka”, „Parasol”, „Nasze kwiaty”.
Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.
Podczas realizacji projektu zamierzamy przybliżyć uczniom wybrane, może w ostatnim czasie nieco zapomniane, utwory Marii Konopnickiej, aby uczniowie mogli bawić się słowem i rozwijać wyobraźnię.
Zaplanowane w ramach projektu przedsięwzięcia mają być dla dzieci i młodzieży okazją do wzajemnej integracji, pogłębienia wiedzy, kształtowania postaw, odbycia niezwykłej podróży wraz z bohaterami dzieł Marii Konopnickiej.

Cele projektu:
- zainteresowanie uczniów twórczością Marii Konopnickiej, jej działalnością na rzecz Polski i Polaków, a także wzorcami osobowymi, jakie umieściła na kartach swych dzieł,
- budzenie szacunku dla Ojczyzny, przywiązania do tradycji, zainteresowań związanych z przeszłością naszego państwa,
- uwrażliwienie na piękno języka polskiego,
- rozbudzenie zainteresowania dziełami literatury polskiej,
- kształtowanie postaw patriotycznych,
- poszerzenie wiedzy na temat ważnych wydarzeń związanych z historią Polski,
- rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, zdolności poznawczych, wyobraźni, umiejętności twórczego myślenia,
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, wykorzystywania zdobytej wiedzy w sytuacjach praktycznych,
- wdrożenie uczniów do samodzielnego rozwiązywania problemów, korzystania z różnych źródeł informacji,
- pobudzanie do podejmowania aktywności twórczej, werbalnej, plastycznej,
- wprowadzenie w świat wartości uniwersalnych, takich jak: dobro, miłość, szacunek, pracowitość, przyjaźń,
- promowanie wrażliwości na piękno,
- umacnianie wiary we własne możliwości,
- przygotowanie uczniów do kształcenia i samokształcenia w przyszłości.

Cele szczegółowe/ przewidywane osiągnięcia uczniów:
Uczeń:
- wymieni najważniejsze fakty związane z życiem i twórczością Marii Konopnickiej,
- przeczyta ze zrozumieniem wybrane utwory Marii Konopnickiej:
- „Rota”
- „Mendel Gdański”
- „Pieśń o domu”
- „Krasnoludki”
- „Stefek Burczymucha”
- „Nasze kwiaty”
- scharakteryzuje wybranych bohaterów poznanych utworów,
- wskaże elementy świata przedstawionego w przeczytanych fragmentach,
- zdefiniuje pojęcia: utwór poetycki, nowela, środki artystyczne,
- wykona plakat, ilustrację, rozwiąże krzyżówkę, uzupełni karty pracy,
- weźmie udział w dyskusji na temat twórczości Marii Konopnickiej, znaczenia „Roty” dla kształtowania świadomości narodowej Polaków,
- odczyta głośno utwór Marii Konopnickiej, na przykład młodszemu koledze,
- wymieni zasady pięknego recytowania utworów poetyckich,
- potwierdzi rolę i znaczenie twórczości Marii Konopnickiej dla literatury polskiej i społeczeństwa polskiego

Uczestnicy projektu.
Do uczestnictwa w projekcie zostaną zaproszeni uczniowie szkoły podstawowej oraz liceum przebywający w Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Czas realizacji projektu:
maj 2022 roku

Zagadnienia zaproponowane do realizacji:
- „Rota” Marii Konopnickiej – utwór okolicznościowy czy uniwersalny?
- Co liczy się naprawdę w ocenie drugiego człowieka? – czytamy nowelę Marii Konopnickiej pt. „Mendel Gdański”.
- Jak pięknie recytować utwór poetycki? – Maria Konopnicka „Stefek Burczymucha”
- „Krasnoludki są na świecie” - czy po przeczytaniu wiersza Marii Konopnickiej „Krasnoludki” zgadzasz się z tym stwierdzeniem ?