Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2021/2022

Podsumowanie projektu "Poznajemy zawody”

W miesiącach maju i czerwcu uczniowie naszej szkoły mieli możność zastanowienia nad wyborem zawodu zainspirowani projektem pod hasłem :,,Poznajemy zawody”. Miał on na celu zachęcić uczniów do poszukiwań wiedzy na temat różnych zawodów i związanych z nimi obowiązkami. Prowadzone zajęcia dotyczyły m.in predyspozycji i cech osobowości, które musi posiadać osoba wykonująca dany zawód, zapotrzebowań na rynku pracy i warunków płacowych. Poruszano też tematy związane z ginącymi zawodami, zapoznano uczniów z miejscami w Polsce, gdzie znajdują się wioski takich zawodów. Szczególne miejsce w projekcie poświęcono na zawód żołnierza, który w obecnej sytuacji politycznej nabiera popularności i rangi, a obrona kraju staje się znów ważnym patriotycznym obowiązkiem. Na tych zajęciach uczniowie zdobyli rzetelną wiedzę na temat warunków odbywania ochotniczej służby wojskowej i pozostania w zawodowym wojsku. Zdobytą wiedzę sprawdzali rozwiązując zaproponowane łamigłówki, testy, quizy. Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie poruszanymi tematami, wyciągali samodzielne wnioski dotyczące własnych predyspozycji zawodowych. Ewaluację projektu stanowiła wystawa prac ,,Mój wymarzony zawód” zorganizowana na holu Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza.
          Mamy nadzieję, że każdy taki projekt będzie krokiem do lepszego poznania specyfiki zawodów i dokonania właściwych wyborów w przyszłości.

Bożena Dorszewska