Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2021/2022

Podsumowanie projektu edukacyjnego na temat: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać – pamiętamy o Powstańcach Warszawskich”

W ostatnim tygodniu lipca w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym nauczycielki pozalekcyjnych zajęć wychowawczych realizowały projekt edukacyjny na temat: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać – pamiętamy o Powstańcach Warszawskich”.
          Wydarzenia sprzed 78 lat są wspaniałą lekcją patriotyzmu i nie możemy pozwolić na to, by okrył je kurz zapomnienia. Poprzez różnorodne działania edukacyjne chciałyśmy poszerzyć wiedzę uczniów na temat faktów historycznych związanych z powstaniem, a także stwarzałyśmy sytuacje umożliwiające nawiązywaniu dialogu międzypokoleniowego przybliżając indywidualne losy i historie uczestników powstania. Projekt został opracowany w oparciu o treści zawarte w Programie Wychowawczo Profilaktycznym Szkoły oraz założenia podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego. Adresatami byli pacjenci Oddziału Neurologii i Pneumonologii.

Zajęcia odbywały się w oparciu o cztery bloki tematyczne:

1. Powstanie Warszawskie - Historia bez cenzury, kto odpowiada za jego wybuch, dlaczego Polacy to zrobili?
  2. Wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego.
  3. Minuta ciszy dla Powstania Warszawskiego – oddajemy hołd.
  4. Poznajemy pieśni, które towarzyszyły powstańcom podczas ich walki o niepodległość. Proponując różnorodne metody pracy zachęcałyśmy uczniów do aktywnego życia z chorobą oraz pożytecznego gospodarowania czasem wolnym, co niewątpliwie miało duży walor terapeutyczny.

Zwieńczeniem projektu, była wystawa prac plastycznych wykonanych podczas zajęć zaprezentowana w holu Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, a także duża ilość kartek z życzeniami, które zostaną przekazane uczestnikom Powstania Warszawskiego w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterOn – włącz historię.
Wszystkim naszym uczniom serdecznie dziękujemy za aktywny udział oraz upamiętnienie i uhonorowanie uczestników tego ważnego dla Polski wydarzenia.

Autorki projektu:

Maria Górska