Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2020/2021

Uśmiech w Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii

W drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021 w Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy był realizowany projekt międzyprzedmiotowy „Dzielmy się uśmiechem”.

Celem przyświecającym organizatorom projektu było zwrócenie uwagi wszystkich osób przebywających i pracujących w KPHiO na wartość i znaczenie uśmiechu, na to jak wiele taki mały „gest” może zmienić, a także na to, iż powinniśmy się nawzajem wspierać, dbać o pozytywne emocje, cieszyć się z drobnych rzeczy, zauważać piękno wokół nas.
Podjęcie działań związanych z powyższym tematem wydawało się szczególnie ważne wobec stresów i napięć towarzyszących dzieciom i dorosłym w czasie pandemii koronawirusa.

Podczas realizacji projektu uczniowie:
- wybierali motywujące cytaty, wycinali i kolorowali uśmiechnięte emotikonki, które następnie udekorowały oddział, (były to pierwsze dekoracje po okresie rygorów związanych z pandemią i spotkały się z radosnym przyjęciem ze strony personelu, rodziców, a przede wszystkim dzieci)
- wzięli udział w konkursie plastycznym „Podziel się radością”,
- wykonali plakat „Jaki piękny jest świat!”,
- tworzyli piękne prace z wykorzystaniem kolorowanek odstresowujących,
- uczestniczyli w zabawach wzmacniających poczucie własnej wartości, rozwijających wyobraźnię
- podczas zajęć poznawali fragmenty tekstów kultury, których celem było przede wszystkim budowanie postaw wzajemnego wspierania się, motywowania, budzenia nadziei, chęci do działania, zauważania potrzeb drugiego człowieka.

Efektem podejmowanych w ramach projektu działań jest stworzenie „banku”, „magazynu” pozytywnych tekstów kultury, cytatów, łamigłówek, odstresowujących kolorowanek, z których będzie można skorzystać w przyszłości, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba.

Kreowanie radosnej, rozluźniającej atmosfery szczególnie w takim miejscu, jakim jest Klinika Pediatrii Hematologii i Onkologii wydaje się tak ważne, że chcemy kontynuować nasze działania i nawiązywać do projektu „Dzielmy się uśmiechem” w kolejnych latach.

Nauczyciele odpowiedzialni za realizację projektu:
Małgorzata Ziętara, Katarzyna Sypniewska, Agnieszka Kiernicka