Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2020/2021

Sprawozdanie z projektu „Dzieciaki szyją 3 – szyjmy i my!”

W roku szkolnym 2020/2021, już po raz trzeci został zrealizujemy projekt, który w skrócie nazywany „Dzieciaki szyją”. Przeznaczony on jest dla dzieci i młodzieży przebywającej na leczeniu szpitalnym w Klinice Psychiatrii Dziennej i Stacjonarnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy i objętej zajęciami szkolnymi przez Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy.
Od października do czerwca, co dwa tygodnie (lub częściej) grupa uczniów i nauczycieli spotykała się na warsztatach krawieckich, by w miłej, sprzyjającej rozmowom i pracy atmosferze nauczyć się szyć oraz rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie. Nie przeszkodziła nam nawet pandemia - zajęcia odbywały się regularnie, w ramach plastyki, za pomocą platformy Teams.
Na spotkaniach uczniowie poznawali czynności organizacyjne związane z szyciem: od skrojenia materiału, poprzez naukę różnych sposobów szycia – maszynowego lub ręcznego, wykańczania i ozdabiania prac. Po uszyciu poduszki, uczeń mógł ją zabrać na własność do domu i pochwalić się swoją pracą.
Nasi podopieczni także chętnie pomagali w przygotowaniu „szyjątek” na licytacje oraz liczne akcje charytatywne, związane z niesieniem pomocy chorym i potrzebującym. Warto tu wspomnieć o współpracy z uczestnikami projektu pt. „uSZYTE Sercem” – skazanymi z oddziału terapeutycznego zakładu karnego w Koronowie, wraz z którymi nasi uczniowie szyli poduszki-przytulanki dla dzieci, będących ofiarami wakacyjnych wypadków komunikacyjnych.
Aktywny udział uczniów w projekcie pozwolił nam również zorganizować upominki i podziękowania dla darczyńców naszego przedsięwzięcia. Za ich obecnością, dobre słowo i pomoc finansową – serdecznie dziękujemy!
Cele i zadania projektu zostały w pełni zrealizowane, dzieci i młodzież wykazały duże zainteresowanie i zaangażowanie zajęć związanych z szyciem. Utwierdza to nas w przekonaniu, że projekt sprawdził się i może śmiało być realizowany w kolejnym roku szkolnym na Oddziałach KP Dziennej i Stacjonarnej.

Organizatorzy:
Honorata Glaza-Gulgowska, Sylwia Kamieńska, Marta Kozłowska i Katarzyna Lewandowska
Notatka:
Honorata Glaza-Gulgowska