Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2019/2020

Podsumowanie projektu „Wspominkowo”

Między 21 a 31 października uczniowie przebywający na leczeniu w Oddziale Dziennym Rehabilitacji Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży zostali objęci projektem pod nazwą „Wspominkowo”. W tym czasie mieli możliwość zapoznania się z tradycjami związanymi z Dniem Wszystkich świętych i kultem pamięci o osobach zmarłych w wybranych krajach na całym świecie. Przekonali się, że zwyczaje z tym związane są bardzo różnorodne. Młodzież wzięła również udział w projekcji filmu animowanego pt. „Coco”, co również otworzyło przestrzeń do rozmowy na temat tego jak my w naszych domach wspominamy naszych zmarłych i kultywujemy pamięć o nich. Również na lekcjach religii ksiądz poruszał tematykę związaną z dniem Wszystkich Świętych i Zadusznym omawiając tą tematykę przez pryzmat wiary chrześcijańskiej.
Przecz cały czas trwania projektu uczniowie gromadzili na oddziale znicze aby ostatecznie wybrać się wspólnie na cmentarz. I tak 31 października młodzież wraz
z opiekunami, uzbrojeni w światełka, grabie, worki i rękawiczki wyruszyli na najstarszą
w Bydgoszczy nekropolię jaką jest Cmentarz Starofarny. Na miejscu poznali ciekawą historię tego miejsca. Uczniowie podzieleni na grupy wraz z opiekunami ruszyli do działania. Uporządkowali groby, które wyglądały na opuszczone i zapomniane przez wszystkich. Zapalili także znicze i oddali się chwili zadumy za tych, których już z nami nie ma i nikt nie wspomni ich w czasie listopadowego święta.
Podjęte przez nas działania spowodowały, że 31 października na naszym oddziale nie był dniem przebierania i malowania twarzy w upiorne wzory. Pochłonięci realnymi działaniami w trakcie wyprawy na Cmentarz nasi uczniowie mieli czas na chwilę zadumy i refleksji. Cała inicjatywa „Wspominkowa” spotkała się w dobrym odbiorem nie tylko wśród młodzieży, ale również personelu medycznego, który włączył się aktywnie w realizację przedsięwzięcia.

Opracowanie tekstu: Marta Kozłowska