10 października na oddziale stacjonarnym Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pt. „Robimy piosenkę”. W tę inicjatywę zaangażowali się nauczyciele szkoły szpitalnej we współpracy ze Stowarzyszeniem Żółty Beret i zespołem Partyzant. Połączeni chęcią rozwijania twórczej aktywności u naszych podopiecznych skorzystaliśmy ze wsparcia proponowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach inicjatywy Bardzo Młoda Kultura 2019.
Projekt realizowany był przez 5 tygodni i objął swoim zasięgiem wszystkich pacjentów przebywających na leczeniu w oddziale stacjonarnym. W tym czasie nasi uczniowie pracowali pod okiem Krzysztofa Toczko - muzyka zespołu Partyzant, tworząc własną piosenką. Począwszy od poznania pojęć rytmu, tempa w muzyce czy różnych jej gatunków oraz naukę gry na wielorakich instrumentach, a skończywszy na dyskusjach o czym będzie utwór i stworzeniu tekstów. Podczas wspólnego muzykowania dzieci i młodzież mogli w praktyce przekonać się jak gra się na znanym wszystkim ukulele czy gitarze. Pojawiły się jednak też sprzęty muzyczne tak egzotyczne jak cajon czy bumbum rurki. Z radością obserwowaliśmy jak nasi podopieczni eksperymentują, odważnie i z pełnym zaangażowaniem wykonują kolejne zadania przewidywane w projekcie. Wyłoniły się liczne talenty wokalne, muzyczne i literackie. To, co z początku wydawało się chaosem z czasem zaczęło faktycznie przypominać świetną piosenkę.
Grupa nauczycieli naszej szkoły wspierała te działania nie tylko poprzez aktywne uczestnictwo
w trakcie spotkań z Partyzantem. Podczas zajęć wychowawczych oraz na lekcjach trenowaliśmy
z młodzieżą śpiew i grę na wybranych instrumentach. Pod naszym okiem powstały także liczne prace plastyczne, które stały się w późniejszym czasie częścią teledysku nagranej piosenki.
Efekt wspólnych działań został zaprezentowany w trakcie uroczystości podsumowującej projekt. Wszyscy wspólnie zagraliśmy i zaśpiewaliśmy piosenkę w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli, lekarzy i zespołu terapeutycznego oraz rodziców naszych uczniów. Emocji było bardzo dużo, a młodzi muzycy spisali się na medal. Następnie obejrzeliśmy powstały teledysk. Krzysztof Toczko podarował nam ukulele, na którym podpisali się wszyscy artyści, którzy brali udział w tym projekcie. Skończyło się na wspólnym muzykowaniu, a Joanna Toczko ze Stowarzyszenia Żółty Beret zadbała o smaczną niespodziankę w postaci pizzy dla wszystkich uczestników.
W trakcie realizacji projektu pt. „Robimy piosenkę” doświadczyliśmy tego, że młodzi ludzie, nawet kiedy znajdują się na życiowym zakręcie i w sytuacji konieczności długiej hospitalizacji, jeśli da się im możliwość swobodnego wyrażania siebie, są twórczy i aktywnie angażują się w proponowane działania. Zdajemy sobie sprawę, że powstała piosenka, jak i teledysk, są osobliwe, momentami może nawet mroczne, ale jest to efekt, tego co młodzi ludzie przeżywają i doświadczają. Jesteśmy jednak dumni z tego, że
w całości stworzyli to dzieło sami, a my jedynie towarzyszyliśmy im w tych działaniach. Oni sami stali się otwarci, bardziej poznali siebie i odkryli swoje talenty. Aktywne spotkanie z muzyką okazało się mieć ogromną wartość edukacyjną, kulturalną ale także terapeutyczną.
Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu Żółty Beret oraz Partyzantowi za ich pomysły, zaangażowanie, za dobrą energię jaką za każdym razem dzielą się z naszymi podopiecznymi kiedy mamy przyjemność gościć ich na oddziale. Wiemy dobrze, że bez nich taki projekt nie mógłby się udać. Mamy nadzieję,
że w przyszłości uda nam się wspólnie realizować kolejne projekty na rzecz dzieci i młodzieży przewlekle chorych.
Opracowanie tekstu: Marta Kozłowska
Zdjęcia: Joanna Toczko, Marta Kozłowska