Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2018/2019

Sprawozdanie z realizacji Projektu edukacyjnego pt: "Rok Świętego Ojca Pio".

W 2018 roku obchodzony był Rok Jubileuszowy poświęcony Świętemu Ojcu Pio w związku ze 100-leciem otrzymania stygmatów oraz 50-leciem śmierci. Znany na całym świecie Ojciec Pio był jednym z najbardziej „aktywnych świętych" w historii Kościoła. W nawiązaniu do tych wydarzeń uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. „Rok Świętego Ojca Pio”. W październiku i listopadzie uczniowie Kliniki Pediatrii Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 oraz Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego poznawali dokonania tego wielkiego Stygmatyka.

Podczas trwania projektu uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o życiu i nauczaniu Ojca Pio, oglądali filmy ukazujące sylwetkę świętego, zapoznawali się ze zdjęciami, albumami i czasopismami oraz wykonywali prace plastyczne. Elementem realizacji projektu było wykonanie lapbooka poświęconego Ojcu Pio, w którym przedstawiono podsumowanie zdobytych informacji o największym świętym XX wieku. Rozmowy kierowane na temat życiorysu świętego pozwoliły uczestnikom projektu lepiej zrozumieć ogromny dorobek dokonań tego włoskiego charyzmatyka. Praca z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi miejsc, z którymi był związany Ojciec Pio przybliżyła uczniom tematykę kraju w którym mieszkał, czyli Włoch. Wykonano również plakaty ukazujące życie i działalność świętego.

Ważnym elementem w realizacji projektu było napisanie przez uczniów, czasami z pomocą rodziców, listu do Ojca Pio, zawierającego prośby i podziękowania. Listy, w ilości 23, zostały po zakończeniu projektu wysłane do Sanktuarium Świętego w San Giovani Rotondo we Włoszech. Od czasu odejścia Ojca Pio upłynęło już tyle lat, a my wciąż pamiętamy o nim. Warto było w Roku Jubileuszowym w sposób szczególny zwrócić uwagę na życie i dzieła Świętego Ojca Pio. Jego przesłanie, jako człowieka miłosierdzia, jest wciąż dla nas wszystkich aktualne.