Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2018/2019

powrót

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego "Pierników nadszedł czas".

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najprzyjemniejszych okresów dla każdego ucznia oraz nauczyciela. Najwięcej radości sprawia sam czas przygotowań na nadchodzące grudniowo-świąteczne dni, które dla większości z nas kojarzą się z atmosferą ciepła, tajemniczości, życzliwości i… zapachem pierników. Chcąc podzielić się również i w tym roku radosnym oczekiwaniem z naszymi podopiecznymi - uczniami Gimnazjum i Liceum Kliniki Psychiatrii - opracowano i zrealizowano projekt edukacyjny Pierników nadszedł czas.
Realizacja projektu przebiegała dwuetapowo:
            12 grudnia 2018 r. wzięliśmy udział w wycieczce do Torunia, której głównym celem wyjazdu była wizyta i chęć zobaczenia Muzeum Żywego Piernika. Tu uczniowie wraz z opiekunami zgłębiali tajniki wiedzy piernikarskiej i samodzielnie piekli ciastka, które kształtowali za pomocą oryginalnych form i narzędzi. Podczas wizyty w Grodzie Kopernika odwiedziliśmy inne ciekawe miejsca i zabytki tego miasta, wśród nich Planetarium oraz Muzeum Tony Halika. Udaliśmy się także na krótki spacer po toruńskiej Starówce, gdzie właśnie odbywał się Świąteczny Kiermasz, a następnie w pobliskiej restauracji Manekin skosztowaliśmy gorącej herbaty z cytryną oraz pysznego naleśnika;
           13 grudnia 2018 r. udało nam się zrealizować drugi etap naszego projektu – uczniowie wraz z nauczycielami swoją wiedzę i umiejętności zdobyte w Muzeum Żywego Piernika wykorzystali – biorąc czynny udział w warsztatach kulinarnych pt. Cuda z Piernika. Również w tym roku z przygotowanego wcześniej ciasta wszyscy sprawnie wykonywali zadania związane z upieczeniem i ozdobieniem pierników. Radosną i świąteczną atmosferę naszego spotkania budował także śpiew kolęd i piosenek świątecznych.

Właściwie nastąpił jeszcze trzeci etap naszego projektu – piernikowa konsumpcja, która miała miejsce w dniu szkolnej Wigilii – 21 grudnia. Zachwytów nad smakiem i wyglądem uczniowskich wyrobów cukierniczych nie brakowało. Bardzo dziękujemy!

Zadowolenie uczniów, ich aktywny udział w realizacji projektu motywują nas do zorganizowania kolejnego spotkania wokół tematu piernika. Zapraszamy już za rok!

Alicja Cierżnicka
Honorata Glaza-Gulgowska