Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2018/2019

powrót

Sprawozdanie z projektu "Dzieciaki szyją"

W roku szkolnym 2018/2019 po raz pierwszy realizowany był projekt „Dzieciaki szyja razem” w skrócie, „Dzieciaki szyją”. Był on przeznaczony dla dzieci i młodzieży przebywającej na leczeniu szpitalnym w Klinice Psychiatrii Dziennej i Stacjonarnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy i objętej zajęciami szkolnymi przez Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy.
Pomysł na projekt zrodził się na przełomie maja i czerwca minionego roku, kiedy to grupa uczniów wraz z nauczycielami uszyła bukiet tulipanów, będących dekoracją podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wówczas zauważono potrzebę działań związanych z nauką szycia i możliwością wykorzystania go w życiu codziennym. Okazuje się, że nieco wcześniej podobny pomysł zrodził się u zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia „Nowe Różowe Okulary”. Na pomoc w realizacji przedsięwzięcia więc nie musieliśmy długo czekać. Liczni darczyńcy, którzy podchwycili ideę projektu wsparli nas duchowo i materialnie. Na początku od życzliwych ludzi otrzymaliśmy dwie używane maszyny do szycia oraz skrawki tkanin. Nie zabrakło także osób, które wsparły projekt od strony finansowej; dzięki nim mogliśmy zakupić 2 nowe maszyny do szycia, nici, igły nożyczki i wszelkiego rodzaju materiały krawieckie, a co najważniejsze piękne tkaniny z różnego rodzaju motywami dziecięco-młodzieżowymi. A naszymi darczyńcami zostali: Stowarzyszenie „Nowe Różowe Okulary”, Stowarzyszenie „Sąsiedzi”, organizacja pozarządowa „Żółty Beret” oraz osoby prywatne.
Od października 2018 r. do czerwca 2019 r., średnio, co dwa tygodnie (lub częściej) grupa uczniów i nauczycieli spotykała się na warsztatach krawieckich, by w miłej, sprzyjającej rozmowom i pracy atmosferze nauczyć się szyć oraz rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie. Oprócz poznania czynności przygotowawczych: od skrojenia materiału, poprzez naukę różnych sposobów szycia – maszynowego i ręcznego, wykańczania i ozdabiania prac celem naszych spotkań było wykonanie 60 poduszek-przytulanek, które w miesiącu czerwcu zostały uroczyście przekazane na izbę przyjęć oraz dziecięce oddziały szpitalne SU nr 1. Mamy nadzieję, że przyjmowanym do szpitala małym pacjentom przyniosą pociechę na czas zmagania się z chorobą i szpitalnymi trudnościami.
Około 10 wspólnie wykonanych przez uczniów i nauczycieli „szyjątek” trafiło także na licytacje oraz liczne akcje charytatywne, związane z niesieniem pomocy chorym i potrzebującym. Uczniowie bardzo chętnie brali udział we wspomnianych przedsięwzięciach, za co zostali nagrodzeni – kolejną poduszkę mogli wykonać już dla siebie i zabrać do domu. Nie zabrakło także wykonania podziękowań - upominków dla wszystkich darczyńców, którzy swoim wkładem finansowym, materialnym, obecnością, a przede wszystkim dobrym słowem przez cały rok wspierali nas w realizacji projektu. Z całego serca za to dziękujemy!
Dnia 18.06.2019 roku odbyła się uroczystość podsumowująca projekt, w trakcie której młodzież zaangażowana w tę akcję, przekazała poduszki na ręce Pielęgniarki Oddziałowej dziecięcego SOR Pani Beaty Sobieszczyk. W tym wyjątkowym wydarzeniu towarzyszyły nam także Dyrektor ds. pielęgniarstwa Pani Mirosława Ziółkowska, Prezes Stowarzyszenia „Nowe Różowe Okulary” Pani Izabela Hirsz-Lewandowska oraz nasza Pielęgniarka Oddziałowa Pani Karina Bieńkowska.
Cele i zadania projektu zostały w pełni zrealizowane, dzieci i młodzież wykazały duże zainteresowanie i zaangażowanie zajęć związanych z szyciem. Utwierdza to nas w przekonaniu, że projekt sprawdził się i może śmiało być realizowany w kolejnym roku szkolnym na Oddziałach KP Dziennej i Stacjonarnej.

Tekst opracowała: Honorata Glaza-Gulgowska