Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z rodzinną, magiczną atmosferą, pełną ciepła, życzliwości i… unoszącym się wokół zapachem pierników. To jeden z najprzyjemniejszych okresów w roku, którego nierozłącznym i sprawiającym najwięcej radości elementem jest sam czas przygotowań. Dlatego już do tradycji w naszej szkole przeszła realizacja projektu edukacyjnego, którego celem jest przeniesienie do klasy szkolnej radosnej atmosfery oczekiwania na święta.
Realizacja projektu Pierników nadszedł czas tradycyjnie objęła swym zasięgiem uczniów Gimnazjum i Liceum Kliniki Psychiatrii. Rozpoczęła się 24 listopada 2016 r. warsztatami kulinarnymi pt. Dzień Piernika. Również i w tym roku z przygotowanego wcześniej ciasta wszyscy sprawnie wykonywali zadania związane z pieczeniem i ozdobieniem pierników. Radosną i świąteczną atmosferę naszego spotkania dopełniał także śpiew kolęd i piosenek świątecznych. Nie zabrakło okazji do obejrzenia prezentacji multimedialnej związanej z tradycjami wypiekania pierników w Polsce i na świecie oraz do wykonania kartek świątecznych.
30 listopada 2016 r. odbyła się wycieczka do Torunia. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Żywego Piernika, gdzie poznawaliśmy tajniki wiedzy piernikarskiej oraz samodzielnie piekliśmy pachnące przyprawami korzennymi ciastka. W muzeum zobaczyliśmy maszyny do wypieku pierników pochodzące z początku XX w. oraz zapoznaliśmy się z „koronkowymi” sposobami ich ozdabiania i pakowania. Odwiedziliśmy również inne ciekawe miejsca i zabytki tego miasta, wśród nich Planetarium i Orbitarium, w którym mogliśmy eksperymentować różne ciekawostki kosmiczne. Śmiałkowie mogli na przykład dowiedzieć się ile ważyliby przebywając na Słońcu, Księżycu Ziemi, Merkurym i innych planetach… Udaliśmy się także na krótki spacer po toruńskiej Starówce, a w pobliskiej restauracji Manekin czekała na nas gorąca herbata i pyszny naleśnik.
Od 24 listopada aż do 22 grudnia b.r. podczas zajęć w ramach przedmiotów artystycznych uczniowie realizowali założenia projektu rozwijając swoje zdolności muzyczno-plastyczne: opracowali akompaniament do kolęd, grali na gitarach, śpiewali… Wykonali również kartki i stroiki świąteczne. Zarówno program artystyczny, jak i wyroby kulinarno-plastyczne naszych uczniów zaprezentowane zostały podczas Wigilii oddziałowej.
Mamy nadzieję, że udało się nam po raz kolejny wprowadzić młodzież w pełen ciepła okres Bożego Narodzenia, a także odkryć oraz rozwinąć uzdolnienia kulinarne i artystyczne. Wierzymy, że wspólnie spędzone chwile przyczyniły się do zintegrowania społeczności szkolnej, nauczyły czerpać radość z własnej twórczości, a także z wspólnie wykonywanej pracy.
Zapraszamy już za rok!
Honorata Glaza-Gulgowska i Alicja Cierżnicka