Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2016/2017

powrót

To już półmetek naszych spotkań w ramach Projektu Patriotycznego "Polska, nasza ojczyzna" - zobacz galerię zdjęć

Celem naszego programu jest przekazywanie treści patriotycznych, kształtowanie postaw patriotycznych i przygotowanie do życia w społeczeństwie. Szacunek i miłość do ojczyzny trzeba budować stopniowo poprzez działalność dydaktyczno-wychowawczą. Dlatego projekt nasz kontynuujemy przez cały rok szkolny, świętując narodowe rocznice.

Bardzo uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym i Klinice Psychiatrii. Odbyły się prezentacje tematyczne, pogadanki oraz nieodłączny quiz wiedzy o ojczyźnie. Swoje pomysły na małą i tę dużą ojczyznę uczniowie wyrażali poprzez redagowanie życzeń dla Polski. Powstały przepiękne prace pokazujące w sposób mniej lub bardziej emocjonalny miłość do ojczyzny. Uczniowie wykonywali również patriotyczne kotyliony, które zostały zaprezentowane na gazetce ściennej, dzięki czemu mogli je podziwiać również rodzice.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia spotkaliśmy się ponownie, aby wspólnie celebrować tradycje Świąt zakorzenione w naszym regionie. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, dotyczącą obchodów Świąt Bożego Narodzenia na Kujawach i w różnych regionach Polski. Nie obyło się bez zadań konkursowych, za rozwiązanie których dzieci otrzymywały nagrody – drobne upominki. Wykonywaliśmy również regionalne ozdoby świąteczne. Największym zainteresowaniem cieszyła się podłaźniczka. Warto kultywować tradycje, dzięki nim chronimy nasze dziedzictwo kulturowe i stajemy się patriotami.

27 stycznia obchodziliśmy w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym rocznicę wyzwolenia naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej oraz rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Z tej okazji mali pacjenci szpitala obejrzeli bardzo ciekawą i obszerną prezentację multimedialną na temat historii i teraźniejszości naszego miasta. Następnie podzieliliśmy się na trzy drużyny i wspólnie odpowiadaliśmy na pytania dotyczące znajomości historii, architektury i zabytków stolicy naszego województwa. Rywalizacja między drużynami była ogromna. Spośród pytań konkursowych największą popularnością cieszyły się pytania te najtrudniejsze, za trzy punkty. Zwycięska drużyna wybierała temat pracy, którą następnie wykonywaliśmy. Były to plakaty z propozycjami tras wycieczek po Bydgoszczy: „Śladami bydgoskich zabytków”, „Kulturalna Bydgoszcz: oraz „Bydgoszcz miastem wody i zieleni”. Uczniowie do zaprojektowania i wykonania swojego plakatu mieli do dyspozycji plany miasta i różnorodne materiały zgromadzone w „spiżarni pomysłów”. Po zakończonej pracy liderzy drużyn prezentowali swoje dzieła. Wszystkie plakaty wykonane przez uczniów były bardzo ciekawe i oryginalne. Członkowie jednej z drużyn popisali się również swoimi zdolnościami plastycznymi, wykonując własnoręcznie rysunki zwierząt, które można spotkać w myślęcińskim zoo. Konkurencja ta była bardzo udana. Uczniowie za pracę i wielkie zaangażowanie otrzymali drobne upominki, a z propozycjami wycieczek po Bydgoszczy można się zapoznać, wybrać trasę i osobiście udać na wyprawę po naszym, pięknym mieście. Mamy nadzieję, że będzie to niezapomniana przygoda.

Przed nami jeszcze święta majowe oraz czerwcowe podróże po Polsce.

 

Organizatorzy projektu: A. Stefanik, A. Cierżnicka, K. Mikołajczak. P. Libera