Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2015/2016

Podsumowanie z realizacji projektu edukacyjnego Zaczarowany Świat Pierników

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z atmosferą ciepła, serdeczności, życzliwości i zapachem pierników. To jeden z najprzyjemniejszych okresów w roku. Nierozłącznym jego elementem i bezsprzecznie sprawiającym najwięcej radości jest sam czas przygotowań. Dlatego do tradycji organizacji roku szkolnego przeszła realizacja projektu edukacyjnego, którego celem jest przeniesienie do klasy szkolnej radosnej atmosfery oczekiwania na święta.

Realizacja projektu Zaczarowany Świat Pierników przebiegała dwuetapowo i już tradycyjnie objęła swym zasięgiem uczniów Gimnazjum i Liceum Kliniki Psychiatrii.

Podczas pierwszego etapu, który odbył się 3 grudnia 2015 r. wzięliśmy udział w wycieczce do Torunia. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Żywego Piernika, gdzie poznawaliśmy tajniki wiedzy piernikarskiej oraz samodzielnie piekliśmy pachnące przyprawami korzennymi ciastka. W muzeum zobaczyliśmy również maszyny do wypieku pierników pochodzące z początku XX w. oraz zapoznaliśmy się ze sposobami ich ozdabiania i pakowania. Odwiedziliśmy również inne ciekawe miejsca i zabytki tego miasta, wśród nich Planetarium i Geodium. Udaliśmy się także na krótki spacer po toruńskiej Starówce, a w pobliskiej restauracji Manekin czekała na nas gorąca herbata i pyszny naleśnik.

Natomiast 17 grudnia 2015 r. zrealizowaliśmy drugi etap naszego projektu –– w tym dniu odbyły się warsztaty kulinarne pt. Dzień Piernika. Również i w tym roku z przygotowanego wcześniej ciasta wszyscy sprawnie wykonywali zadania związane z upieczeniem i ozdobieniem pierników. Radosną i świąteczną atmosferę naszego spotkania dopełniał także śpiew kolęd i piosenek świątecznych. Nie zabrakło także okazji do obejrzenia prezentacji multimedialnej związanej z tradycjami wypiekania pierników w Polsce i na świecie.

Od 26 listopada aż do 17 grudnia b.r. podczas zajęć w ramach przedmiotów artystycznych uczniowie realizowali założenia projektu rozwijając swoje zdolności muzyczno-plastyczno: opracowywali akompaniament do kolęd, grali na gitarach, śpiewali… Wykonywali również kartki i stroiki świąteczne. Zarówno program artystyczny, jak i wyroby kulinarno-plastyczne naszych uczniów cieszyły się uznaniem uczestników wspólnej Wigilii oddziałowej.

Mamy nadzieję, że udało się nam po raz kolejny wprowadzić młodzież w pełen ciepła okres Bożego Narodzenia, a także odkryć oraz rozwinąć uzdolnienia kulinarne i artystyczne. Wierzymy, że wspólnie spędzone chwile jeszcze bardziej zintegrowały społeczność szkolną, nauczyły czerpać radość z własnej twórczości, a także z wspólnie wykonywanej pracy.

Zapraszamy już za rok!

Honorata Glaza-Gulgowska i Alicja Cierżnicka