Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Artykuły / Referaty

powrót

Strategia Walta Disneya - Paweł Wysiński

WALT DISNEY

Walter Elias "Walt" Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację medialną świata.
Jest twórcą takich postaci jak: Myszka Miki (pod którą Disney początkowo sam podkładał głos), Pies Pluto, czy Kaczor Donald.
W 1955 założył pierwszy park rozrywki Disneyland.
Biografia
Walter Elias Disney urodził się w Chicago, jako syn Eliasa Disneya i Flory Call (jego przodkowie wyemigrowali do Kanady z Gowran, hrabstwo Kilkenny w Irlandii, Elias Disney przeniósł się do USA, po utracie rodzinnej farmy). Imiona otrzymał po ojcu i jego bliskim przyjacielu (Walter Parr – kaznodzieja kościoła świętego Pawła). W roku 1906 rodzina Walta Disneya przeniosła się na farmę w pobliżu miasta Marceline w stanie Missouri. Farmę sprzedali w roku 1909 i zamieszkali w wynajętym domu aż do 1910 r., kiedy to przeprowadzili się do Kansas City. Walt ukończył Benton School 18 czerwca 1917 roku Podjął naukę w Kansas City Art School, lecz opuścił szkołę w wieku szesnastu lat, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu w pierwszej wojnie światowej. W tym celu podał rok 1900 jako rok urodzenia. Był członkiem American Red Cross Ambulance Force do roku 1919.
W 1931 roku Walt Disney uzyskał honorowego Oscara za stworzenie postaci Myszki Miki. Następnymi postaciami stworzonymi przez samego Walta Disneya były Kaczor Donald i pies Pluto. W 1938 Walt Disney uzyskał kolejnego honorowego Oscara za osiągnięcia przy tworzeniu filmu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. W 1941 otrzymał honorowego Oscara Walt Disney, technicy dźwięku, wraz z RCA Manufacturing Company za realizację pełnometrażowego filmu animowanego Fantazja.
Pod koniec 1966 zdiagnozowano u niego szybko postępującego raka lewego płuca, spowodowanego częstym paleniem tytoniu. Zmarł na skutek asystolii. Został pochowany, po kremacji, na cmentarzu w Glendale, w Kalifornii, wbrew legendzie miejskiej twierdzącej, że jego ciało zostało zamrożone, a funkcje życiowe mają zostać przywrócone (po 100 latach, czyli w roku 2066)[2].
Otrzymał również Oscary w roku 1953:
•    za pełnometrażowy film dokumentalny "The Living Desert"
•    za krótkometrażowy film dokumentalny "The Alaskan Eskimo"
•    za krótki film animowany "Toot, Whistle, Plunk and Boom"
•    za krótki film przyrodniczy (na dwóch rolkach) "Water Birds"
Walt Disney otrzymał łącznie 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej (w tym 4 honorowe) oraz 46 nominacji, przodując tym samym we wszystkich hollywoodzkich zestawieniach zwycięzców tych najbardziej prestiżowych nagród filmowych świata.
[Żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Walt_Disney]

STRATEGIA WALTA DISNEYA
Walt Disney stworzył tak wiele bajek i filmów, a także parki rozrywki, że chyba trudno znaleźć człowieka, który o nim nie słyszał. Dzieciństwo wielu z nas wypełnione było jego kreskówkami. Inną rzeczą jest to w jaki sposób konstruował swoje dzieła, czyniąc je zapadającymi w pamięć, przez co przetrwały one aż do dzisiaj. Jego metoda znana jest teraz jako strategia Walta Disneya. Polega ona na tym, aby na każde swoje przedsięwzięcie spojrzeć z trzech perspektyw: marzyciela, realisty oraz krytyka.
- MARZYCIEL
Na początku, aby stworzyć swój plan powinniśmy „oddać się marzeniom” bez ograniczeń. Zadawać sobie pytania: „Czego chcę? Co mogłoby mnie (innych) uszczęśliwić? Jak chcę, by wyglądała rzeczywistość za lat kilka? Czego mi dziś brakuje, by życie było piękne? Jak może wyglądać idealne rozwiązanie mojego problemu?” Nie powinniśmy tu martwić się o mogące wystąpić trudności.
- REALISTA
Kolejnym krokiem jest wcielenie się w realistę. Zadać sobie pytania: „Ile czasu zajmie mi realizacja mojego marzenia? Co i kto jest mi potrzebny, by je spełnić? Kto mi może pomóc i z jakich zasobów mogę skorzystać? Jakie są trzy pierwsze kroki prowadzące mnie do celu?” Potrzeba znaleźć tu jak najwięcej dróg i możliwości w jakie można zrealizować nasze marzenia.
- KRYTYK
Trzeci krok to rola krytyka. Trzeba tu odpowiedzieć sobie na pytania: „Czego mi jeszcze brakuje? Jakie są zagrożenia? Co, kto jest przeszkodą? Co może mnie powstrzymać od realizacji marzenia?” Powinniśmy tu szukać wszelkich utrudnień, które mogą nam pokrzyżować plany.
Taki cykl powinno powtarzać się, aż do momentu, w którym będziemy mieli poczucie, że pomysł jest możliwy do zrealizowania.
[Na podstawie źródła: konteksthr.pl/576/]