Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2022/2023

powrót

Ważne wyróżnienie im. Janusza Korczaka dla naszej szkoły.

    18 maja 2023, podczas uroczystości zorganizowanej w Muzeum POLIN w Warszawie, #Nagrodą im. Janusza Korczaka uhonorowane zostały osoby i instytucje, kierujące się w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą zasadami pedagogiki Janusza Korczaka.

    W drugiej edycji konkursu ogłoszonej przez #Uczelnię Korczaka, wpłynęło ponad 140 zgłoszeń, z których Kapituła Nagrody wskazała po 20 nominacji w każdej z kategorii. Znalezienie się w gronie nominowanych było już wielkim zaszczytem. Następnie jury zadecydowało o przyznaniu 15 nagród i 12 wyróżnień.

    Nasza szkoła znalazła się w gronie wyróżnionych w kategorii „Instytucje i organizacje”.

   Dla całej społeczności naszej szkoły to bardzo ważne i motywujące. Choroba i trudna sytuacja życiowa, mocno ukierunkowują patrzenie młodego człowieka na codzienność i wpływa na postrzeganie świata w czarnych barwach. Celem naszej codziennej pracy, jako nauczycieli przemierzających korytarze i sale szpitalne, jest wnoszenie nadziei, radości, kolorów oraz motywacji do podejmowania działania, do wstania z łóżka, do pokazania, że warto, że każdy dzień jest cenny i od nas zależy jak go przeżyjemy. Sztuką w życiu jest umieć cieszyć się każdą chwilą, każdym dniem, celebrować dobre momenty oraz wspólnie, nie w samotności, przeżywać i przetrwać te trudne. Mamy ogromne przekonanie, że świat potrzebuje naszych nauczycielskich dłoni, serc i umiejętności bycia z drugim człowiekiem. Chore dzieci potrzebują drugiego człowieka, uśmiechu, dobrego słowa, a także inspiracji do wartościowego przeżycia każdego dnia, pomimo choroby, cierpienia, izolacji od swojego najbliższego środowiska. My czynimy świat tych młodych ludzi lepszym, zgodnie z tym, co mówił i czynił Janusz Korczak, nie możemy go zostawić takim, jaki jest, dla wieku z nich - pełen bólu, smutku i braku perspektyw, braku wiary w lepsze jutro. Zawsze w głowie i sercu mamy też słowa Ireny Sendlerowej patronki naszych szkół, że każdemu, kto tonie należy podać rękę.

   Nie poprzestajemy jednak na codziennych małych działaniach, tylko inspirujemy młodych ludzi do podejmowania wielu wyzwań – uczestnictwa w realizacji różnych projektów edukacyjnych uczących współpracy, radzenia sobie z pokonywaniem różnych problemów, uczących kompetencji potrzebnych do funkcjonowania w szybko zmieniającym się świecie. Realizujemy projekty przedmiotowe, ale także związane z szyciem, gotowaniem, malowaniem, wyplataniem makramy, hodowaniem kwiatów - tym, co kształtuje umiejętności bardzo potrzebne w codziennym życiu i dające wiele radości.

   Zapraszamy do kreowania lepszego świata różne stowarzyszenia, fundacje, ludzi kultury, nauki, sportu i in. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odpowiadają na nasze zaproszenia i podejmują trud wkraczania w szpitalny świat młodych ludzi.

   Każde dziecko jest wyjątkowe, każdy człowiek jest wyjątkowy, każdy ma swój świat, swoje doświadczenia, często bardzo trudne, ale też swoje talenty i uzdolnienia. To od nas nauczycieli w dużej mierze zależy, czy pozwolimy młodym ludziom te talenty odkryć, dostrzec i czy zmotywujemy do ich rozwijania, a także czy pozwolimy im osiągnąć sukces na miarę ich możliwości.

   Każdy ma swoje Kilimandżaro, swój szczyt i dla każdego ma on inną wysokość, inny wygląd i każdy widzi go w innej perspektywie. My mamy przekonanie, że relacje, bycie, możliwość skorzystania z pomocy drugiego człowieka otwiera drzwi do innego, lepszego świata i czyni nawet najgorszą perspektywę bardziej przyjazną i możliwą do ogarnięcia przez dziecko, a osobisty szczyt okazuje się możliwym do zdobycia.

  Bardzo dziękujemy osobom, które zgłosiły naszą szkołę do tej nagrody, a Kapitule Nagrody - za dostrzeżenie naszych działań, za to wyróżnienie, które ma niezwykłą wartość i stawia przed nami wyzwanie, by sprostać zaufaniu, którym zostaliśmy obdarzeni. Przed nami podejmowanie kolejnych działań i otaczanie troską dzieci, które poprzez swoje życiowe doświadczenia, ból i cierpienie, często w szczególny sposób potrzebują naszych serc, dobrych słów, ciepła i czynienia każdego dnia odrobinę lepszym.

 

LAUREACI NAGRODY w kategorii Instytucje i organizacje:

WYRÓŻNIENIA w kategorii Instytucje i organizacje:

POZOSTALI NOMINOWANI w kategorii Instytucje i organizacje:

LAUREACI NAGRODY w kategorii Liderzy lokalni:

  • Mariusz Kurnyta aka Człowiek Lasu - aktywista z polsko-białoruskiego pogranicza,
  • Kuba Wygnanski - społecznik, animator rozwoju i współpracy „trzeciego sektora”,
  • Dominik Kuc - aktywista, twórca Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ,
  • Marta Florkiewicz-Borkowska aka Pani FloBo - nauczycielka z Pielgrzymowic, twórczyni akcji „Pożeracze smutków”,
  • Mikołaj Spodaryk - lekarz pediatra, kierownik Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

WYRÓŻNIENIA w kategorii Liderzy lokalni:

POZOSTALI NOMINOWANI w kategorii Liderzy lokalni:

  • Agata Kobylińska - Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi,
  • Anna Kasperek - nauczycielka, twórczyni „Pracowni Dobra” z Gdyni,
  • Anna Konarzewska, nauczycielka, autorka bloga „Być Nauczycielem” z Gdańska,
  • Jarosław Adamczuk - edukator i innowator społeczny,
  • Katarzyna Gabryś - społeczniczka, od ponad 30 kierująca ochronką parafialną w Chorzowie,
  • Marcin „Gwizdo” Gwizdalski - społecznik, wychowawca z Pracowni Orange w Gubinie,
  • Małgorzata Jerzyńska-Szmaj, nauczycielka wspomagająca, pedagożka specjalna ze Szkoły Podstawowej w Owińskach,
  • Piotr Selke, społecznik, animator centrum muzycznego mollDur w Mosinie,
  • Wioletta Matusiak - tutorka, innowatorka społeczna w obszarze edukacji, twórczyni Strefy ciszy.

LAUREACI NAGRODY w kategorii Osoby publiczne:

LAUREAT NAGRODY SPECJALNEJ:

LAUREAT NAGRODY za dorobek naukowy i badania nad spuścizną Janusza Korczaka:

  • Jacek Leociak.

 

opracowanie – Izabela Maciejewska