Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2020/2021

powrót

Światowy Dzień Książki w czasach zarazy.


Wielki włoski intelektualista Umberto Eco stwierdził, że kto czyta książki, żyje podwójnie. Czytamy dla przyjemności, aby zaspokoić swoją ciekawość, zrelaksować się i zapomnieć o problemach dnia codziennego. O wyborze konkretnej pozycji niejednokrotnie decyduje jej autor, którego cenimy za wyrafinowany styl, lekkość pióra, albo po prostu odpowiada nam w jaki sposób kreuje literacką rzeczywistość. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Z tej okazji na całym świecie miasta podejmują najróżniejsze inicjatywy promujące książki, czytelnictwo oraz własność intelektualną chronioną poprzez prawo autorskie aby zdobyć tytuł Światowej Stolicy Książki. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku. Podobnie jak w innych krajach jest on znakomitą okazją do prezentowania książek, wieczorów autorskich, eksponowania nowości wydawniczych i organizowania imprez czytelniczych przez placówki kulturalne i edukacyjne.

Również nasza szkoła świętowała ten dzień przygotowując niecodzienną uroczystość. Z tej okazji w dniu 22 kwietnia odbyło się spotkanie on-line, na którym zaproszeni goście wygłosili ciekawe wykłady. Panie Anna Kraszkiewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Bydgoszczy i Justyna Jurasz z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Opolu w interesujący sposób zaprezentowały historię i budowę książki. Natomiast Panie Joanna Matyasik i Karolina Stanek z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy odkryły przed nami wszystkie tajemnice Biblioteki Bernardynów i oprowadziły po zasobach biblioteki regionalnej oraz poinstruowały jak korzystać z zasobów biblioteki cyfrowej.

Nasza szkoła pracuje w systemie hybrydowym, dlatego oprócz uczniów przebywających na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy i Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy łączyli się z nami także ci podopieczni, którzy przebywali w tym czasie w swoich domach. Taka forma realizacji zajęć zyskała uznanie wśród jej uczestników. Długo jeszcze po zakończeniu spotkania wybrzmiewały dyskusje o zasłyszanych anegdotach. Mamy nadzieję, że nasze działania zachęcą do sięgnięcia po książkę i odwiedzenia biblioteki.

Opracowanie tekstu i plakatu:

Ilona Jeziorkowska