Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2019/2020

Święto Niepodległości w Klinice Psychiatrii Stacjonarnej

W dniu 8 listopada w Klinice Psychiatrii Stacjonarnej dla Dzieci i Młodzieży świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Wszyscy razem: pacjenci, nauczyciele, wychowawcy, personel medyczny, uczestniczyliśmy w Kiermaszu Polskich Wartości. Zostaliśmy podzieleni na grupy, które wędrując po oddziale poszukiwały siedmiu „straganów kiermaszu”. Na każdym stanowisku przygotowane były dla nas zadania o tematyce patriotycznej. Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, wykreślanek, labiryntów, łamigłówek dostarczyło nam wielu wrażeń. Przypomnieliśmy sobie ważne fakty dotyczące historii i geografii Polski. Poznaliśmy obowiązki współczesnego patrioty. Uczyliśmy się szacunku dla symboli narodowych naszej Ojczyzny. Nagrodą za rozwiązanie każdego zadania była jedna literka. Wszystkie zdobyte litery utworzyły nazwę znaczącej dla Polaków wartości. Należały do nich honor, pamięć, tolerancja, rodzina, historia, wolność, tradycja.
W dalszej części uroczystości wspominaliśmy polskie starania o odzyskanie niepodległości. Poznawaliśmy postać Marszałka Piłsudskiego. Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, a godzinie 11.11 włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji wspólnego śpiewania Hymnu Narodowego. Nasze spotkanie przerodziło się w biesiadę patriotyczną. Wspólnie spożywaliśmy tradycyjne dla Święta Niepodległości rogale Św. Marcina.
Odświętny strój, podniosła i radosna atmosfera pozwoliły nam przeżyć Święto Niepodległości w poczuciu wspólnoty narodowej.