Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2019/2020

powrót

Święto Drzewa w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii.

Święto Drzewa w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii.

„ Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom
i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin
i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego”- tak na temat drzew wypowiada się Klub Gaja, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne z którym współpracujemy już od wielu lat i to z ich inicjatywy obchodzimy 10 października Święto Drzewa na naszym oddziale. Podejmujmy wtedy wiele działań mających na celu propagowanie zachowań ekologicznych. Uświadamiamy dzieciom jak ważne są ich postawy i zachowania w stosunku do przyrody i świata zwierząt.

W tym roku również wędrowaliśmy leśnymi ścieżkami wraz z naszym gościem, leśnikiem panem Jarosławem z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Poznawaliśmy tajniki życia leśnych zwierząt, rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy zwierzęta leśne, odróżnialiśmy ich odgłosy. Przekonaliśmy się, że las ma swój urok w każdej porze roku. Najbardziej pachnący i rozśpiewany jest wiosną
i latem. Za to jesienią las jest najbardziej kolorowy i można posłuchać  zwierząt, które mają swoje gody: np. ryczących  łosi, jeleni, danieli jak również dzików.

Wszyscy wykazali się dużą wiedzą nt. życia zwierząt leśnych, rozwiązując różne zadania, łamigłówki, rebusy itp. Dzięki opowieściom pana Jarka, poczuliśmy się jakbyśmy na prawdę spacerowali leśnymi ścieżkami i podglądali mieszkańców lasu.

Spotkania takie są bardzo wartościowe dla wszystkich dzieci przebywających na naszym oddziale, nie tylko dużo nas uczą, ale stwarzają możliwość oderwania się od szpitalnej rzeczywistości, uruchomienia wyobraźni dziecięcej, dają dużo radości i pozytywnych emocji.

Serdecznie dziękujemy Panu Jarkowi za spotkanie i do zobaczenia wkrótce...

 

K. Sypniewska J. Rypolc