Dnia 15 listopada 2019 r. na Oddziale Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego odbyło się podsumowanie działań pracowników Banku PKO S.A. realizowanych w ramach wolontariatu na rzecz dzieci przewlekle chorych.
Wolontariusze z banku, wspólnie z naszą szkołą, wystąpili o grant w ramach akcji „90 grantów na 90-lecie banku” i uzyskali wsparcie na zakup pomocy dydaktycznych, edukacyjnych gier planszowych oraz artykułów papierniczych na zajęcia pozalekcyjne mające na celu ułatwienie hospitalizowanym dzieciom wartościowe spędzenie czasu pobytu w szpitalu w atmosferze zabawy, rozwijania zainteresowań i talentów.
Do świetlic szkolnych w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym oraz w Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 trafiły dwa ozoboty – roboty do nauki programowania, wiele wartościowych gier edukacyjnych m.in. Rummikub, 5 sekund, memory, quiz zoologiczny, Sombrerro czy melonik, tangramy itp. Dzięki wielu mądrym grom możemy zachęcić dzieci i młodzież do wykorzystania w wartościowy sposób czasu pobytu w szpitalu, a także podczas rozgrywek uczymy ich wielu potrzebnych w życiu codziennym umiejętności – współdziałania, koncentracji uwagi, pamięci, analizowania, a także odnoszenia sukcesu i przyjmowania porażki. Niezwykłą wartość mają toczące się podczas rozgrywek rozmowy i więzi, które rodzą się pomiędzy uczestnikami zabawy.
W ramach grantu otrzymaliśmy także artykuły papiernicze, które wzbogacą warsztat nauczycielski i ułatwią prowadzenie zajęć plastycznych na 17 oddziałach bydgoskich szpitali. Farby plakatowe, bloki, nożyczki, kleje, artykuły dekoracyjne pozwolą tworzyć z chorymi dziećmi wiele prac, które stanowią wystrój oddziałów dziecięcych, a także są zabierane przez dzieci do domów, jako pamiątkę z zajęć podczas pobytu w szpitalu.
Wolontariusze z Banku PKO S.A. wzięli aktywny udział w zajęciach z pacjentami, tworzyli prace o tematyce jesiennej, uczyli się programowania i opracowywali trasy do poruszania się ozobotów, a także grali w wybrane przez dzieci gry edukacyjne. Radość i pozytywne emocje towarzyszyły wszystkim uczestnikom spotkania.
Dzieci i nauczyciele szkoły szpitalnej wyrazili ogromną wdzięczność za podjęcie działań w ramach wolontariatu oraz za przekazane dary dla dzieci przewlekle chorych. Na ręce Pani Magdaleny Gliniewicz dzieci przekazały wykonane przez siebie laurki z podziękowaniami oraz aniołki, aby dodawały skrzydeł w podejmowaniu kolejnych działań dla dobra drugiego człowieka.