Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2019/2020

powrót

Spotkanie z pisarką, Panią Krystyną Starczak – Kozłowską w Szpitalu Dziecięcym.

4 października 2019 r młodzież przebywająca na leczeniu w Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy wzięła udział w spotkaniu z pisarką, dziennikarką, krytykiem teatralnym – Panią Krystyną Starczak – Kozłowską, autorką książki pt. „Życie na przełomie”. Książka owa propaguje postać i dzieło Andrzeja Szwalbe, legendarnego działacza społecznego, kulturalnego, twórcy życia muzycznego w Bydgoszczy. Jest pokłosiem wielu wywiadów i rozmów twórczyni z jej bohaterem. Nasz gość przybliżył podstawowe fakty z życia Pana Szwalbe, ale przede wszystkim uzmysłowił młodzieży i nauczycielom jak wielką był postacią dla Bydgoszczy i regionu. Pani Starczak – Kozłowska przekonywała młodych ludzi, że Adam Szwalbe to przykład osoby oddanej innym, mającej idee, o które należy walczyć do końca oraz wierzącej, że działalność dla dobra ogółu kształtuje charakter człowieka. Spotkanie to miało więc nie tylko wymiar informacyjny, ale również wychowawczy i terapeutyczny. Prelekcję wzbogaciła prezentacja zdjęć głównych budynków miasta – ośrodków kultury i nauki, na rozwój których wielki wpływ miał Pan Andrzej. Wędrowaliśmy po Bydgoszczy jego ścieżkami, co było ważne przede wszystkim dla uczniów spoza miasta, którzy wcześniej nie mięli okazji poznać jego najciekawszych kulturowo miejsc.
Spotkanie z Panią Starczak – Kozłowską było pierwszym z cyklu, a odbyło się w ramach projektu edukacyjnego pt. „Spotkania z ludźmi kultury i sztuki”. Projekt ów trwać będzie cały rok szkolny 2019/20 w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym. Jego zasadniczym celem jest stworzenie uczniom przebywającym na leczeniu w szpitalu warunków do korzystania z dorobku kulturalnego regionu poprzez bezpośredni kontakt z artystami i ludźmi kultury.

Opracowała: Beata Deptuła