Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2019/2020

Międzynarodowy Dzień Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” 2019.

W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do udziału w Kujawsko-Pomorskiej Akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. (W tym roku, także dołączyliśmy do projektu na platformie e-Twinning). Akcja ta miała na celu kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku. Celem włączenia się do przedsięwzięcia było przygotowanie młodzieży do udzielenia właściwej pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym, zauważenie ich potrzeb i problemów oraz zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym.

Nasi uczniowie brali udział w szeregu działań dotyczących edukacji w zakresie funkcjonowania osób niewidomych. Zaczęło się od pogadanki nt. życia i problemów, z jakimi borykają się osoby niewidome i słabowidzące w dzisiejszym świecie oraz analizy listu od uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Bydgoszczy. Młodzież od razu postanowiła odpowiedzieć na list. Uczniowie pracowali w oparciu o materiały udostępnione przez SOSW, poznawali i wykorzystywali alfabet Braillea, min. tworzyli wizytówki. Pracowali również z „Czarną księgą kolorów” nt. Niewidomi w świecie barw, zapachów i kształtów. Zostały także przeprowadzone zajęcia pt. Poruszam się samodzielnie mimo, że nie widzę. Podopieczni grali w gry wykorzystujące narządy słuchu i dotyku, a także z zawiązanymi oczami czytali obrazki wypukłe z inną strukturą. Powstał pomysł, by do listu, będącego odpowiedzią na list od Adama, dołączyć wypukły plakat. Uczniowie wykonali wielkie serce wyklejone plasteliną – symbol otwartości ich serc dla osób z dysfunkcją wzroku, do którego dołączyli wycięte z papieru kształty swoich dłoni, symbolizujące ich pomocną dłoń.

Część młodzieży miała również niebywałą okazję wziąć udział w spotkaniu zorganizowanym przez SOSW w galerii Focus, gdzie poznali sprzęt dla osób niewidomych, ułatwiający funkcjonowanie w życiu codziennym, mogli zbadać swój wzrok, a także posłuchać nowel czytanych przez niewidomą uczennicę ze szkoły Braillea. Punktem kulminacyjnym były rozmowy z uczniami z SOSW, które trwały bez końca…

Dzięki udziałowi w Akcji, uczniowie dostrzegli problemy osób niewidomych oraz nauczyli się, jak pomagać ludziom z dysfunkcją wzroku. Uwrażliwili się na potrzeby innych oraz stali się bardziej tolerancyjni wobec innych, a także samych siebie.

Opracowała: Katarzyna Niedzwiec