Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2019/2020

powrót

Jubileusz 60-lecia szkoły

Sześćdziesiąt lat minęło jak jeden dzień.


Na dzień 18 października czekaliśmy od dawna. Poprzedziły go intensywne przygotowania, mające na celu uświetnienie niecodziennego spotkania. W tym właśnie dniu szkoła szpitalna, dziś Zespół Szkół nr33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej, założona w 1959r., odchodziła swój 60-ty jubileusz. Wspólnie z wieloma zaproszonymi gośćmi, w gronie obecnie pracujących nauczycieli i pracowników szkoły, nauczycieli-emerytów, na czele z byłą panią Dyrektor Barbarą Wojciechowską oraz z przedstawicielami uczniów i ich rodziców, a także z szerokim gronem przyjaciół szkoły, świętowaliśmy w sali Manru w Operze Nova. Spotkanie poprowadził p. Krzysztof Głombowicz.


Wzruszająco muzycznie przywitał zebranych zespół „To i OwO” prowadzony przez p. Lilianę Kozłowską –Pawlak z Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy. 25-cio osobowa grupa dzieci zaśpiewała utwory The Beatles i Andrzeja Rybińskiego.
Po tak miłym występie dyrektor Izabela Maciejewska przywitała wszystkich zaproszonych gości i zapoznała zebranych z charakterem pracy szkoły szpitalnej, jej sukcesami i misją. Spotkanie jubileuszowe nie mogło się odbyć bez chwili historycznych wspomnień. Pani Ewa Konarska-Koźlak nauczyciel przedszkola i Marta Kozłowska nauczyciel pozalekcyjnych zajęć wychowawczych przedstawiły scenkę, której tłem była prezentacja zdjęć, zarówno z początków powstania szkoły jak i obecnej działalności. Niektóre z wypowiedzi wzbudzały refleksję, a inne wywoływały uśmiech na twarzach zgromadzonych. Uczestnicy uroczystości mieli także możliwość zapoznania się z codzienną pracą szkoły szpitalnej, naszymi radościami, smutkami, małymi i dużymi sukcesami, a to wszystko w odsłonie filmowej.


Niezwykle ważnym wydarzeniem dla naszej szkoły było uhonorowanie podejmowanych przez 60 lat działań na rzecz dzieci i młodzieży przewlekle chorej medalem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, który został przekazany na ręce p. dyrektor Izabeli Maciejewskiej przez p. Czesława Ficnera – zastępcę dyrektora Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego.
Pan Marek Gralik Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty w mieniu swoim oraz p. Wojewody Mikołaja Bogdanowicza przekazał gratulacje za trud nauczycieli, edukację i niesioną pomoc dzieciom przebywającym na leczeniu w bydgoskich szpitalach.
W imieniu Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego życzenia oraz upominek przekazała p. Elżbieta Wiewióra Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Życzenia dla całej społeczności szkolnej złożyli dyrektorzy szpitali, personel medyczny oddziałów dziecięcych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół szpitalnych, szkół z terenu miasta Bydgoszczy oraz rodzice naszych podopiecznych.


W imieniu wszystkich nauczycieli szkoły szpitalnej p dyrektor Izabela Maciejewska podziękowała tym wszystkim, którzy na co dzień wspierają nas w podejmowanych działaniach na rzecz chorych dzieci, wręczając upominki dla Przyjaciół Szkoły Szpitalnej. Trafiły one do przedstawicieli fundacji, stowarzyszeń, szkół i instytucji oświatowych, którym w ten sposób chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność za bezinteresowną pomoc i życzliwość. Uhonorowani zostali:
Stowarzyszenie Różowe Okulary – które od wielu lat wspiera działania szkoły szpitalnej. W ostatnim roku dzięki ich wsparciu zrealizowaliśmy z uczniami projekt „Dzieciaki szyją”, w którym uczniowie naszej szkoły uszyli wiele poduszek – przytulanek, które trafiły do dzieci przebywających w izbie przyjęć.
Stowarzyszenie Żółty Beret – założone przez Joannę Toczko i Krzysztofa Toczko – Partyzanta. Tworząc na co dzień muzykę, podejmują wiele działań na rzecz dzieci i młodzieży przewlekle chorej, a z nauczycielami naszej szkoły realizują różne projekty z zakresu edukacji i kultury. Ich niesamowita energia i pomysłowość, sprawiają, że nawet najbardziej oporni czują w sobie chęć do rozwijania muzycznych talentów.
Moto DawcyUśmiechu – grupa pozytywnie zakręconych MOTOCYKLISTÓW, którzy łączą pasję z pomocą innym, na których zawsze możemy liczyć – szczególnie podczas akcji MotoMikołaje i MotoZające organizowanych na rzecz chorych dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym i Szpitalu Uniwersyteckim nr 1.
Anna Knasińska ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi „Sąsiedzi” – kobieta o wielkim sercu i ogromnej energii. Jej dar przekonywania i poruszania ludzkich serc jest ogromny, jak ilość prezentów, które przywozi szczególnie na onkologię. Dla Pani Ani nie ma rzeczy niemożliwych jeśli chodzi o dzieci przewlekle chore i ich rodziny.
Paweł Milhausen – roztańczony buntownik z Dance Center. Uczy dzieci i młodzież z onkologii jak radzić sobie ze stresem i chorobą w rytmie zumby. Odwiedza także dzieci w Wojewódzkim Szpitali Dziecięcym i zaraża wszystkich pozytywną energią płynącą z tańca.
Wioletta Górska ze Stowarzyszenia „Łatwo Pomagać” – pomaganie przychodzi jej z wielka łatwością. Tryskająca energią kobieta, która dla naszych onkologicznych pacjentów czyni wielkie rzeczy. Zawsze uśmiechnięta, radosna wypełnia szpitalne korytarze pozytywną energią.
Bursa Nr 1 im. Małgorzaty Szułczyńskiej – zaangażowanie nauczycieli i wychowanków tej placówki zaowocowało wieloletnia współpracą. Dzięki nim dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym mogą uczestniczyć w przedstawieniach w Dniu Dziecka i cieszyć się spotkaniami z Mikołajem. Od 19 lat wolontariusze z bursy realizują projekt „Anioły do mnie wysyłaj” podejmując mikołajkowe działania na rzecz chorych dzieci.
K-PSOSW nr 1 dla Dzieci Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braill’a – to placówka, z którą ściśle współpracujemy od lat, a ostatnimi czasy aktywnie włączamy się z uczniami szkoły szpitalnej w realizację kampanii społecznej Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Wielokrotnie gościliśmy uczniów z Ośrodka Brailla wraz z nauczycielami na zajęciach w szpitalach.
VIII LO – na terenie tej placówki mieściła się siedziba dyrekcji i administracji szkoły szpitalnej, a dzisiaj uczniowie liceum przychodzą ma oddziały szpitalne z pięknymi koncertami kolędowymi organizowanymi dla uczniów - pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego i Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego. Ogromne zaangażowanie i pomysłowość nauczycieli i młodzieży, owocuje na co dzień atrakcyjnymi imprezami, w których uczestniczą nasi podopieczni.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - nauczyciele tej placówki zawsze pozytywnie odpowiadają na nasze potrzeby. Wspólnie realizujemy projekty edukacyjne, nauczyciele biblioteki prowadzą ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia edukacyjne na kilku oddziałach w dwóch szpitalach, a uczniowie szkoły szpitalnej uczestniczą zarówno w konkursach plastycznych organizowanych przez pracowników biblioteki, jak również w warsztatach prowadzonych na terenie placówki.
Magdalena Halkiewicz Ujazdowska z Fundacji Pomocy Terapeutycznej Cane Pro Humano – która współpracuje z naszą szkołą kilkanaście lat. Psy w szpitalu w cudowny sposób odrywają pacjentów od szpitalnej rzeczywistości. Dobra zabawa, upominki, budowanie pozytywnych relacji z czworonogami, redukcja stresu – to tylko niektóre pozytywne aspekty tych spotkań.
Zakład Poprawczy i Schronisko dla nieletnich w Koronowie –to grupa wspaniałych wychowawców i wolontariuszy, którzy w ramach projektu „Słoneczna galeria” rozwijają umiejętności plastyczne naszych uczniów. Z ich pomocą w Klinice Onkologii i Hematologii odbywają się od lat zabawy karnawałowe, okolicznościowe imprezy i uroczystości.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Samostrzelu – od kilku lat pani Agnieszka Kowalczyk przyjeżdża do Kliniki Onkologii i Hematologii z wolontariuszkami i zaraża pacjentów swoją pasją i umiejętnościami plastycznymi. W trakcie warsztatów nasi uczniowie radośnie tworzą, pomysłowo łączą różnorodne materiały plastyczne, a wykonywane przez nich witraże cieszą się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wszystkich obserwatorów.
Katarzyna Torzewska – przynosi na onkologię cudowny koszyczek, z którego wyjmuje drzewa, chatki, zwierzęta, królewny i królewiczów, snując bajkowe opowieści. Z ogromną pasją snuje opowiadania, które przenoszą wszystkich w fantazyjny świat wydarzeń tak bliskich dzieciom i młodzieży.
Arkadiusz Wiatrowski – iluzjonista, który nie tylko pokazuje sztuczki, ale tworzy magię i czary. Pokazuje rzeczy niemożliwe, które za jego dotknięciem stają się realne, wielokrotnie wywoływał uśmiech na twarzach dzieci z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i Szpitala Uniwersyteckiego nr 1
Daria i Krzysztof Nowakowscy – podróżnicy-pasjonaci, którzy spotykając się cyklicznie z uczniami kliniki psychiatrii zarażając ich swoją pasją do zwiedzania świata.

EBUD-PRZEMYSŁÓWKA – firma, która od kilku lat wspierała  organizowane przez naszą szkołę ogólnopolskie konferencje szkoleniowe, a także wspomagała nasze działania zakupując pomoce dydaktyczne do świetlic szkolnych na oddziałach.

Uroczystość występem uświetnił zespół „Cisza jak ta”. Muzyków możemy także zaliczyć do grona maszych przyjaciół. Tych wspaniałych ludzi gościliśmy też wśród dzieci chorych w bydgoskim szpitalu na onkologii. Wśród wykonanych utworów znalazły się piosenki z płyty „Ciszaki i dzieciaki”, która była dedykowana Małym Wojownikom walczącym z chorobami nowotworowymi.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się w foyer Opery Nova, by skosztować niezwykłego tortu ufundowanego i wykonanego przez p. Iwonę Jankowską z córką Moniką Pokrzywką. Pani Monika kilka lat temu bardzo długo przebywała na leczeniu w szpitalu i była uczennicą szkoły szpitalnej.


Spotkanie jubileuszowe odbyło się w tak podniosłej oprawie, dzięki sponsorom: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Miejskim wodociągom i kanalizacji, przedsiębiorstwom: EBUD-PRZEMYSŁÓWKA, ELWIND, STOLMAR, HUDRO EKO.


Jubileusz patronatem medialnym objęła Telewizja Polska Bydgoszcz, Radio PIK i Tygodnik Bydgoski.
Mamy nadzieję, że obecne i przyszłe lata działalności szkoły będą prowadzić do kolejnych, pięknych jubileuszy.


https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/34934-szkola-szpitalna-z-bydgoszczy-swietuje-jubileusz-60-lecia


https://bydgoszcz.tvp.pl/623428/zblizenia


https://expressbydgoski.pl/60lecie-szkoly-szpitalnej-w-bydgoszczy-zdjecia/ar/c1-14513851


http://tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/dzwonkow-nie-ma-sa-nauczyciele-z-sercem-szkola-szpitalna-swietowala-60-lecie-zdjecia-19-10-2019