Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

„Godzina dla Ziemi” na oddziale KPHiO w Szpitalu Uniwersyteckim

27 marca w KPHiO odbyło się spotkanie związane z akcją na rzecz ochrony środowiska naturalnego „Godzina dla Ziemi”. Jest to akcja zainicjowana przez Światowy Fundusz na rzecz przyrody (WWF) odbywająca się w ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku. Akcja ta ma na celu promowanie oszczędzania energii elektrycznej oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Tego dnia, każdy ma szansę wysłać sygnał, że zależy mu na przyszłości naszej planety poprzez wyłączenie światła między godziną 20.30 a 21.30. Jest to również okazja do zastanowienia się nad zachodzącymi zmianami klimatu i nad tym jak można osobiście zaangażować się w ochronę środowiska.

Nasz oddział,  postanowił też włączyć w tę cenną inicjatywę. Spotkanie nasze rozpoczęliśmy od prezentacji filmu nt. piękna naszej Planety,  który uzmysłowił dzieciom i młodzieży unikatowość naszej planety i to, że warto o nią walczyć. Rozmawialiśmy nt. zagrożeń jakie niesie cywilizacja. Biosfera, czyli sfera życia występująca na naszej planecie jest stale dewastowana przez człowieka. Jeżeli ludzkość nie zmieni swojego postępowania w stosunku do „Matki -Ziemi” to zamieni się ona w pustynię. Nie będzie na niej czystego powietrza do oddychania, czystej wody do picia i żyznej gleby pod uprawy rolne.

Dzieci miały możliwość oglądania skarbów naszej Ziemi: unikatowych minerałów i skał. Czytaliśmy wiersze opiewające piękno Ziemi, rozwiązywaliśmy rebusy, układaliśmy hasła promujące ochronę Ziemi. Konkluzją naszego spotkania było wspólne stwierdzenie, że istnienie Ziemi jest dla człowieka tak oczywiste, że nie zastanawia się nad tym, że mogłoby jej nie być...

opr. Bożena Gęborys, Katarzyna Sypniewska