Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

Zaproszenie do tańca współczesnego

W dniu 21 maja 2019 roku W Klinice Psychiatrii Stacjonarnej odbyło się kolejne spotkanie w cyklu „Poszukujemy mistrzów”. Tym razem inspiracji do rozwijania pasji dostarczyły nam Panie Agnieszka i Magdalena Krzeszewskie. Pierwsza z nich to nauczyciel wychowania fizycznego, propagator aktywności ruchowej wśród młodzieży, biegaczka długodystansowa, druga zaś to mistrzyni Europy w tańcu modern (kategoria – duet).

Nasi goście zachęcali nas do pracy nad własną kondycją fizyczną. Pani Magda ciekawie przedstawiła nam genezę tańca współczesnego. Modern jest to taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerzy, którzy tańcząc układ, starają się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Ta forma tańca rozwija się od wczesnych lat XX wieku. Wówczas część europejskich tancerzy sprzeciwiła się klasycznemu baletowi. Ich taniec szybko rozprzestrzenił się na cały świat i przeszedł wiele zmian, by w końcu w USA uzyskać dzisiejszą formę. Filmy z pokazów pani Magdy wprowadziły nas w zachwyt, jak ruchem ciała, choć bardzo skomplikowanym, można wyrazić tak wiele emocji.

Na zaproszenie do tańca odpowiedzieli prawie wszyscy – dziewczyny, chłopacy i nasi nauczyciele. Po krótkiej rozgrzewce ćwiczyliśmy układ tańca modern zaproponowany przez naszych gości. Niejeden z nas odkrył w sobie talent do tańca współczesnego. Na wielu twarzach pojawił się uśmiech.

Nasi goście opowiedzieli nam swoje historie, jak doszli do „mistrzostwa”. Może pacjenci naszego oddziału odpowiedzą na zaproszenie do tańca? Może za swoją pasję uznają rozwijanie aktywności ruchowej? Byłby to najlepszy efekt naszego spotkania.