Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

Wigilia w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym.

20 grudnia dzieci, hospitalizowane w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, uczestniczyły w uroczystości wigilijnej. Święta Bożego Narodzenia to okres zadumy i refleksji, ale dla dzieci powinien być przede wszystkim okazją do radości.

Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od świątecznego przedstawienia pt "Dziewczynka z zapałkami", w którym uczestniczyły dzieci, ich rodzice, personel medyczny wraz z dyrektorem szpitala oraz nauczyciele. Na wstępie pani Izabela Maciejewska - dyrektor szkoły szpitalnej przywitała wszystkie licznie zebrane osoby i przekazała bożonarodzeniowe życzenia.

Przedstawienie przygotowały dzieci z Przedszkola Nr 59 ze swoją panią nauczycielką Violettą Antys. Młodzi aktorzy z zaangażowaniem recytowali, śpiewali i tańczyli, ukazując poszczególne sceny inscenizacji. Kontrast przepychu i luksusu z biedą małej dziewczynki przedstawiono w obrazowy sposób. Pointa spektaklu mówiła o wartości dzielenia się z innymi choćby miała to być odrobina serca i światła. Końcowym akcentem była scena ofiarowania swych darów Dzieciątku w Żłóbku, gdzie uboga dziewczynka z radością ofiarowała to, co posiadała.

Po przedstawieniu ksiądz Andrzej Rybka skierował ciepłe słowa do wszystkich uczestników, przeczytał Ewangelię i pobłogosławił opłatki. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę i dzieci wraz
z rodzicami i nauczycielami rozeszły się na oddziały. Tam przy pięknie udekorowanych stołach zasiedliśmy do wigilijnego spotkania. Biały obrus, świąteczne dekoracje, pachnące gałązki świerku – to wszystko wprowadziło nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Nie brakło pierników, cukierków, owoców i soków. Były też wyśmienite torty lodowe, które ufundował dla wszystkich pacjentów sponsor.

Uroczystość wigilijna na oddziałach połączyła dzieci, personel medyczny i pedagogiczny. Tradycyjnie podzieliliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy. Dzieci odgadywały świąteczne zagadki, a także wspominały tradycje bożonarodzeniowe. Podniosły nastrój uroczystości wigilijnej udzielił się wszystkim także dzięki zaproszonym muzykom i dziewczętom w ludowych strojach. Śpiew kolęd z akompaniamentem skrzypiec, fletu poprzecznego, oraz organów wybrzmiewał pięknie, wzruszał i łączył całą zebraną społeczność w jedną wielką rodzinę.

Zwieńczeniem uroczystości wigilijnej było spotkanie z długo wyczekiwanym świętym Mikołajem, któremu pomogli przyjechać do szpitala pracownicy Firmy Atos. Piękne maskotki, słodycze zachwyciły wszystkie dzieci. Tego dnia w całym szpitalu można było odczuć atmosferę zbliżających się świąt. Liczna gromada elfów – pomocników świętego Mikołaja sprawnie przemierzała szpitalne korytarze. Było wzniośle i tradycyjnie, ale też śpiewnie, kolorowo i bajkowo.

Wszyscy mogliśmy odczuć przesłanie Świąt Bożego Narodzenia. Otwartość serca wielu osób sprawiła, że na twarzach dzieci w szpitalu pojawił się uśmiech. Mamy nadzieję, że te chwile na długo pozostaną w ich pamięci.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że wigilijna uroczystość
w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcy mogła odbyć się w takim wymiarze. Szczególnie ciepłe słowa kierujemy do pracowników firmy Atos oraz wszystkich, którzy przeznaczyli wiele środków i trudu w tę świąteczną akcję. Dziękujemy dzieciom i nauczycielom z Przedszkola Nr 59 oraz uczniom LO Nr VIII w Bydgoszczy za zaangażowanie na rzecz pacjentów szpitala. Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna, życząc radości z dawania, pokoju serca i spełnienia marzeń w Nowym Roku 2019.

Opracowała: Anna Osowska, zdjęcia Anna Osowska i Ilona Jeziorkowska