Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

powrót

W poszukiwaniu ludzi z pasją – spotkanie z Jolantą Niwińską, popularyzatorką czytelnictwa i idei bookcrossingu, podróżniczką.

25 lutego 2019 roku w Klinice Psychiatrii Stacjonarnej odbyło się kolejne spotkanie w cyklu „Poszukujemy ludzi z pasją”. Odwiedziła nas Jolanta Niwńska, popularyzatorka czytelnictwa, podróżniczka, blogerka, koordynatorka polskiego ruchu bookcrossingowego. Pani Jola jest inicjatorką i współorganizatorką corocznego Święta Wolnych Książek, pomysłodawcą i realizatorką projektów promujących czytelnictwo, takich jak Bydgoskie Biesiady Czytelnicze, czy Festiwal Pięknego Czytania oraz autorką albumu „Z książką na końcu świata”.

Nasz Gość rozpoczął spotkanie od tego co najbliższe jego sercu – od Ruchu Uwalniania książek. Zachęcał słuchaczy do dzielenia się radością czytania. Idea bookcrossingu polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, po to by znalazca mógł ją również przeczytać i znów puścić w obieg. Pani Jola opowiedziała o bydgoskich stacjach bookcrossingu, które są w parku Kazimierza Wielkiego, w parku Jana Kochanowskiego, gdzie półki na książki wydrążono w pniach starych drzew, przy ulicy Marcinkowskiego i ta, ostatnio uruchomiona na skwerze Leona Barciszewskiego w postaci półek w starej, drewnianej beczce. Wystarczy sięgnąć po książkę, zachęcała prelegentka, a przeniesiesz się w wirtualny świat przygód, tajemnicy, emocji i piękna, który może zainspirować czytelnika do odnalezienia swojego miejsca na ziemi.

Pani Jola promuje polską literaturę i jej autorów na dalekim świecie – w Albanii, Argentynie, na Antarktydzie, w Meksyku, w Australii. Wszędzie tam zawozi polskie książki i albumy przetłumaczone na język angielski i zostawia, tak jak w szkole Kita – Ku w Tokio, stolicy Japonii. Z nami podróżniczka chciała podzielić się wspomnieniami ze spotkania z mieszkańcami Papui Nowej Gwinei, którym również chciała przekazać polską literaturę. Dla wielu z nich to było pierwsze w życiu spotkanie z książką. Papua Nowa Gwinea – „kraj Rajskiego Ptaka” zamieszkiwany jest przez siedem milionów ludzi posługujących się przeszło 800 językami. Kraj ten zamieszkują różne plemiona np. Komoro czy Dogoni, które żyją w prawie całkowitej izolacji i kultywują zwyczaje przodków jakże odmienne od naszych. Większość tubylców to analfabeci, bacznie obserwujący zwyczaje „białych Europejczyków”. Ciekawą i barwną opowieść uplastyczniły zdjęcia i filmy autorstwa naszego gościa. Ponadto pani Jola odczytała nam fragmenty swojego albumu „Z książką na krańcu świata” , słowa te wspominały zachwyt autorki po spotkaniu z cudowną przyrodą gorącej wyspy.

Spotkanie z panią Jolantą Niwińską pokazało słuchaczom, jakie znaczenie w życiu człowieka może mieć pasja. Czytelnictwo i jego propagowanie może stać się niewiarygodną przygodą, źródłem poznawanie świata, inspiracją do pokonywania własnych słabości, wyznaczania celów i drogi ich osiągania. Świat książkowych emocji, może urealnić się w podróżach po Polsce i innych krajach. Trzeba tylko chcieć. Pani Jola jako „mistrz życia z pasją” uczyła, że nie ma granic dla ludzkich marzeń i ludzkiej działalności, że wszędzie, w dalekiej Papui Nowej Gwinei a przede wszystkim wokół nas są niewiarygodnie ciekawi, bardzo przyjaźni ludzie. Musimy się na nich „otworzyć”.

Organizator: Katarzyna Stalinska