Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

powrót

Święto Niepodległości w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym.

100- na rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę to okazja dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym do świętowania „w patriotycznej nucie ". Owe szeroko pojęte wartości patriotyczne przekazywane były uczniom naszej szkoły już od kilku tygodni na zajęciach wychowawczych i dydaktycznych. Działania nauczycieli i uczniów przybierały bardzo różne formy. Realizowano min. edukacyjne projekty patriotyczne np. „Ojczyzna bliska dziecku” czy „Wolna, niepodległa – Polska”, konkursy wiedzy „Polacy swój język znają” i „Dla Niepodległej” oraz konkurs plastyczny „Z kart historii niepodległej Polski”, z którego to prace zaprezentowane zostały w bibliotece UKW, Akademii Muzycznej i Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy. W dniach poprzedzających 11 listopada, ale także po Święcie Narodowym, nauczyciele prowadzili cykl zajęć i lekcji poświęconych tej tematyce, a wytwory plastyczne uczniów demonstrowali na okolicznościowych gazetkach – wystawach. Na wszystkich oddziałach rozmawiano o tradycjach narodowych w rodzinach, o poświęceniu naszych przodków dla dobra Ojczyzny, o symbolach narodowych i wielkich Polakach.
Problematykę tę podjęli również nasi goście. Z Paniami z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej dzieci wykonały min. kokardy narodowe oraz włączyły się do akcji „Rekord dla Niepodległej” odśpiewując o godzinie 11.11 hymn państwowy. W tej wzruszającej chwili wzięli udział także rodzice i personel medyczny. Szpital odwiedzili również harcerze – zastęp harcerski „Iphakethe” ZHP Hufiec Bydgoszcz, którzy zaprosili dzieci do wspólnej zabawy oraz gawędy i śpiewu „przy gitarze”.
Uwieńczeniem wszystkich spotkań była ogólnoszpitalna uroczystość w dniu 15.11 przeprowadzona w dwóch grupach wiekowych.
Pierwsza - dzieci przedszkolne oraz klasy 1-3 SP i druga klasy 4 - 8 SP i 3 Gimnazjum. Impreza dla młodszych pacjentów (którym towarzyszyli rodzice) odbyła się pod hasłem „Mały Polak – Wielki Patriota”. Obejrzeli oni filmy muzyczne „Jestem Polakiem” i „Piosenka małego patrioty”, podczas których włączali się spontanicznie do wspólnego śpiewu. Wiedzę na temat niepodległości i patriotyzmu miały okazję zdobyć w formie wywiadu i teatrzyku sylwetowego w wykonaniu nauczycieli. Dzieci odpowiadały na pytania redaktora przeprowadzającego wywiad i wypowiadały się na zagadnienia poruszane w toku imprezy. Dowiedziały się min. kim jest patriota, co to jest niepodległość i czym były rozbiory Polski. Oglądając krótką prezentację multimedialną opowiadały, w jaki sposób rodacy w kraju i za granicą świętowali setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dzieci odwoływały się również do przeżyć ze swoich przedszkoli i szkół macierzystych śpiewając min. piosenki patriotyczne. Na spotkaniu nie zabrakło pracy plastycznej. Uczniowie i przedszkolaki wykonali z papieru i papierowych rolek Białego Orła symbolizującego Godło Polski. Na zakończenie wszyscy zrobili sobie zdjęcia z „portretami przodków” czyli ułanem i legionistą.
Starsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację i film wprowadzający w historyczny kontekst odzyskania niepodległości w 1918 roku, ale mięli także jedyną okazję obejrzenia rodzinnych albumów z historycznymi zdjęciami, należących do prowadzącej to spotkanie nauczycielki. Młodzież w grupach wykonała, z udostępnionych materiałów źródłowych, ciekawe tematyczne plakaty. Pracy towarzyszyła cały czas muzyka i pieśni patriotyczne, które z pewnością rozgrzewały młode serca. Atmosfera uroczystości nabrała wyjątkowego charakteru, a zaangażowanie jej uczestników przyniosło nauczycielom wiele satysfakcji.
Te wyjątkowe, „wielkie” i „małe” uroczystości mamy już za sobą. Patrząc na postawę dzieci i młodzieży w czasie ich trwania, można mieć nadzieję, a może nawet pewność, że będą oni godnie reprezentować nasz kraj oraz z miłością i dumą pielęgnować jego osiągnięcia i historię.
Opracowały: Anna Osowska, Danuta Sarnowska, Beata Deptuła