Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

Poznaj mój zawód – Spotkanie z Dawidem Kilonem Ornitologiem

Już w starożytności ptaki opisywali Arystoteles i Pliniusz. Ornitologia jest jedną z najstarszych gałęzi zoologii, która zajmuje się biologią ptaków ich zwyczajami, gniazdowaniem czy życiem społecznym. Takimi właśnie rzeczami oraz obserwacją ptaków zajmuje się Pan Dawid Kilon, którego mieliśmy okazję gościć na oddziale Gastroenterologii 17.05.2019.
Pan Dawid przybliżył dzieciom swoją pracę, opowiedział również o wydanych książkach oraz o tym jak tworzył do nich ilustracje. W książkach „Gdzie ten ptak ?” oraz „Gdzie ten ssak?” autor przedstawia interesujące wiadomości i ciekawostki dotyczące ptaków i ssaków krajowych. Czytelnik dowie się m.in. jak obserwować ptaki, bądź w jaki sposób im pomagać. Informacje te uzupełnione są fantastycznymi ilustracjami, które zachwycają realizmem i szczegółowością, a jednocześnie wiernie odzwierciedlają wygląd poszczególnych gatunków ptaków oraz ssaków.
Spotkanie z Panem Dawidem było uwieńczone warsztatami z malowania pastelami suchymi piór ptaków. Każdy uczeń miał okazje dowiedzieć się w jaki sposób wykonać krok po kroku pióro kaczki krzyżówki. Prace dzieci zachwycały oryginalnością i indywidualnością. W ten sposób dzieci miały okazję odreagować napięcia spowodowane pobytem w szpitalu.
Pan Dawid uświadomił dzieciom jak ważna jest jego praca w środowisku ptasim i nie tylko. Pokazał też jak można łączyć pasje z pracą wykonując ilustracje zwierząt do swoich książek.

Opracowała: Marta Modrzyńska