Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

Niesamowity mózg – obchodzimy Światowy Tydzień Mózgu

„Ludzki mózg to cudowny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń”. Tyle dobra generuje niespełna 2% masy ciała człowieka. Z wielu powodów warto było przyjrzeć się bliżej tym fascynującym komórkom i dlatego…
W dniach od 11 do 15 marca 2019 roku nauczyciele naszej szkoły włączyli się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, odpowiadając tym samym na apel Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, władz Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zachęcających do promowania wiedzy w zakresie funkcjonowania ludzkiego mózgu. Dla społeczności szkoły szpitalnej było to nie tylko święto, ale także dobra zabawa i aktywna nauka.
W trzech szpitalach, na wszystkich oddziałach dziecięcych odbywały się zajęcia upowszechniające wiedzę na temat budowy i czynności życiowych ludzkiego mózgu.
Na każdym poziomie edukacyjnym podczas zajęć dydaktyczno – wychowawczych, gier, zabaw, konkursów wiedzy, spotkań z lekarzami, dietetyczkami, muzykami uczniowie poznawali pułapki i sekrety mózgu, dowiedzieli się jak należy dbać o mózg, by służył nam jak najdłużej w dobrej kondycji, rozwiązywali zagadki, rebusy, krzyżówki oraz zadania matematyczne i logiczne sprzyjające pracy centralnego układu nerwowego. W Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 oraz w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym tematem inspirującym do działań edukacyjnych, była między innymi treść książki pt. Sen Alicji czyli jak działa mózg. Ponadto w ramach lekcji matematyki obchodzono Światowy Dzień Matematyki oraz Światowy Dzień Liczby Pi, a na lekcji języka polskiego potyczki językowe pozwoliły zrozumieć uczniom co należy robić „Aby język giętki powiedział wszystko, co myśli głowa”.
Efektem tygodniowych zajęć były liczne prace plastyczne, które zdobią szpitalne korytarze i szkolne sale, a także edukują osoby przechodzące nieopodal wystaw.
W ramach podsumowania tygodnia, nauczyciele naszej szkoły zorganizowali kilka imprez i uroczystości między innymi na temat: Rajd dla mózgu, Mózg i jego wielkie możliwości, Szyfrowanie, kodowanie - mózgu rozwijanie, Bezpieczni w sieci, międzyoddziałowy turniej na temat: Rusz głową, spotkanie w pracowni EEG oraz warsztaty ćwiczące różnorodne umiejętności intelektualne i manualne.
Opracowała Maria Górska