Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

Informacja o przygotowaniach do nadania imienia Ireny Sendlerowej naszym szkołom

W związku z uroczystością nadania Szkole Podstawowej nr 52 i XIX Liceum Ogólnokształcącemu, funkcjonującym w ramach Zespołu Szkół nr 33 imienia Ireny Sendlerowej nauczyciele przeprowadzili szereg działań związanych z przybliżeniem uczniom biografii i dokonań osoby, którą wybraliśmy na patrona naszych szkół. O tym jak niezwykłym była człowiekiem, z jakimi trudnościami zmagała się w swoim życiu i jakim wzorem do naśladowania może być także w dzisiejszym świecie rozmawialiśmy z naszymi uczniami na wszystkich oddziałach. Powstało mnóstwo plac plastycznych inspirowanych postacią naszej patronki.

Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy też historyków z Muzeum Oświaty. Lekcje muzealne z paniami: Iwoną Skowron i Małgorzatą Kalinowską odbyły się w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym oraz Szpitalu Uniwersyteckim w Klinice Psychiatrii- na terenie Kliniki i w Muzeum Oświaty. Panie barwnie, z wielkim zaangażowaniem przeprowadziły zajęcia na temat Ireny Sendlerowej, losu tysięcy żydów w czasie holokaustu. Były to piękne lekcje uczące tolerancji, wrażliwości na drugiego człowieka. Pomimo trudnego i dość długiego tematu, bo prawie 2-godzinnego czasu zajęć, dzieci i młodzież z zaangażowaniem i uwagą brały w nich udział. Prowadzone rozmowy wskazywały na wartość tego spotkania. Uczestnicy bardzo dużo zapamiętali i potrafili nie tylko wymienić fakty z życia p. Ireny Sendlerowej, ale przede wszystkim umieli określić na czym polega prawdziwy patriotyzm i oddanie Ojczyźnie.

Pedagog w ZS nr 33 Anna Widerkiewicz