22 września 2017 miała miejsce wycieczka uczniów klas gimnazjalnych i licealnej z Kliniki Psychiatrii do Biskupina na XIII Festyn Archeologiczny pt. ”Bogowie wojny”. Głównymi bohaterami tegorocznego przedsięwzięcia byli wojownicy oraz ich boscy opiekunowie.
Na początek uczniowie wgłębili się w tajniki dawnego rzemiosła i przebieg codziennego życia. Liczni polscy i międzynarodowi odtwórcy zaprezentowali m.in. dawne zawody: złotnictwo, garncarstwo, tkactwo, skórnictwo, kowalstwo czy powroźnictwo. Był nawet krzemieniarz, dziegciarz, grotnik, maziarz i tasznik. Dziś to zawody zapomniane lub ginące.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści średniowiecznych lekarzy, w jaki sposób radzono sobie z ranami powstałymi na polu bitwy. Zanim przystąpiono do leczenia ranę oczyszczano wykorzystując larwy much. Robaki wyjadały chorą tkankę pozostawiając tę zdrową. Następnie przykładano na te miejsca okłady ziołowe lub przemywano specjalistycznymi miksturami. Wykład wraz z pokazem wywarł na uczniach ogromne wrażenie.
Największą atrakcją były pokazy uzbrojenia oraz walk wojowników. Swoją taktykę przedstawili rzymskie legiony, naprzeciw których stanęła armia barbarzyńskich Daków. Następnie uczniowie mieli możliwość obejrzenia bitwy dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego. Okrzykom i wiwatom nie było końca.
Walki były głównym punktem imprezy obok którego na wszystkich trzech średniowiecznych rekonstrukcjach toczyło się życie. Uczniowie odwiedzali kolejne chaty, w których odtwórcy ukazywali jak przebiegało życie codzienne. Pokazywali jak dawniej pozyskiwano tkaniny (i sposób ich barwienia), ubrania. Inni wykonywali przedmioty z drewna, gliny, rogu i kości. Objaśniali symbolikę kolorów i zdobień, która jest głęboko zakorzeniona w strefie wierzeń, przesądów i zabobonów.
Na koniec uczniowie wysłuchali koncertu zespołu „Lity Taler” z Białorusi.
Festiwal Archeologiczny w Biskupinie co roku obfituje w fascynujące przeżycia, uczy jak wielką wartość ma pamięć i tradycja. W młodszym pokoleniu rozbudza ciekawość, dla starszych stanowi niezwykle przyjemną powtórkę z lekcji historii. Przede wszystkim jednak jest doskonałą okazją na oderwanie się od spraw codziennych i miłe spędzenie czasu w towarzystwie niezwykłych ludzi będących gospodarzami, aktorami tego wydarzenia.
Opiekunowie wycieczki:
Alicja Cierżnicka,
Katarzyna Niedzwiec,
Sylwia Kamieńska,
Wojciech Franków.