Zazwyczaj młodzi pacjenci szpitala są beneficjentami różnego rodzaju akcji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Tym bardziej cenne jest gdy od naszej młodzieży wychodzi inicjatywa, aby samemu przygotować coś dla innych i zauważają, że na sąsiednich oddziałach są ludzie chorzy, często bardzo samotni.
Uczniowie Kliniki Psychiatrii Oddziału Dziennego przygotowali w tym roku przedstawienie na spotkanie wigilijne. Była to inscenizacja baśni Andresena „Dziewczynka z zapałkami”. Młodzież samodzielnie wybrała i przygotowała scenariusz przedstawienia. W wyborze kierowała się tym co według nich jest najważniejszym wyzwaniem dzisiejszych czasów; zauważenie drugiego człowieka, jego potrzeb i wyciągnięcie ręki do ludzi samotnych, zagubionych.
Przygotowując inscenizację zaangażowali się też w wykonanie dekoracji świątecznych na oddziały gdzie pacjentami są ludzie starsi- Klinikę Geriatrii i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. W wykonaniu dekoracji pod kierunkiem wychowawców pomogli też mali pacjenci Kliniki Onkologii i Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Solcu Kujawskim. Na tydzień przed świętami nasi uczniowie zawiesili świąteczne dekoracje na oddziałach, aby świąteczna pogodna atmosfera udzieliła się pacjentom i personelowi oddziałów.
21 grudnia z lekką tremą grupa teatralna naszej młodzieży udała się do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i tam miała premierę przedstawienia na spotkaniu z seniorami i personelem oddziału. Połączyli to z kolędami a w śpiewanie włączyli się wszyscy obecni. W trakcie spotkania wręczyli też pensjonariuszom Zakładu kartki z życzeniami wykonanymi w ramach współpracy w międzyszkolnym projekcie edukacyjnym „Uśmiech, radość- podaj dalej!” przez uczniów ze Szkoły podstawowej Nr 4 w Solcu Kujawskim pod opieką pani Katarzyny Niedzwiec. Wizyty i kontakt z pacjentami w wieku ich dziadków a nawet pradziadków były dla naszych uczniów przeżyciem i skłoniły do refleksji nad znaczeniem więzi rodzinnych, dbania o seniorów, tolerancji, zauważania potrzeb i możliwości wsparcia dla innych ludzi.
Następnego dnia, tuż przed przed przerwą świąteczną uczniowie pomogli w przygotowaniu i poprowadzeniu spotkania wigilijnego na swoim oddziale. Tym razem dla dyrekcji szpitala, nauczycieli, personelu kliniki i rodziców przedstawili inscenizację baśni połączoną z kolędami. Uczniowie zostali obdarowani upominkami i wszyscy razem przeżyliśmy wigilijne spotkanie w atmosferze spokoju i radości.
Mamy nadzieję, że otwarcie się na ludzi potrzebujących, chęć dawania i radość z dzielenia się będzie towarzyszyła naszym uczniom także w kolejnych miesiącach.
Pedagog Anna Widerkiewicz