Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2017/2018

Radość dawania w Klinice Psychiatrii.

Zazwyczaj młodzi pacjenci szpitala są beneficjentami różnego rodzaju akcji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Tym bardziej cenne jest gdy od naszej młodzieży wychodzi inicjatywa, aby samemu przygotować coś dla innych i zauważają, że na sąsiednich oddziałach są ludzie chorzy, często bardzo samotni.
     Uczniowie Kliniki Psychiatrii Oddziału Dziennego przygotowali w tym roku przedstawienie na spotkanie wigilijne. Była to inscenizacja baśni Andresena „Dziewczynka z zapałkami”. Młodzież samodzielnie wybrała i przygotowała scenariusz przedstawienia. W wyborze kierowała się tym co według nich jest najważniejszym wyzwaniem dzisiejszych czasów; zauważenie drugiego człowieka, jego potrzeb i wyciągnięcie ręki do ludzi samotnych, zagubionych.
     Przygotowując inscenizację zaangażowali się też w wykonanie dekoracji świątecznych na oddziały gdzie pacjentami są ludzie starsi- Klinikę Geriatrii i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. W wykonaniu dekoracji pod kierunkiem wychowawców pomogli też mali pacjenci Kliniki Onkologii i Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Solcu Kujawskim. Na tydzień przed świętami nasi uczniowie zawiesili świąteczne dekoracje na oddziałach, aby świąteczna pogodna atmosfera udzieliła się pacjentom i personelowi oddziałów.
     21 grudnia z lekką tremą grupa teatralna naszej młodzieży udała się do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i tam miała premierę przedstawienia na spotkaniu z seniorami i personelem oddziału. Połączyli to z kolędami a w śpiewanie włączyli się wszyscy obecni. W trakcie spotkania wręczyli też pensjonariuszom Zakładu kartki z życzeniami wykonanymi w ramach współpracy w międzyszkolnym projekcie edukacyjnym „Uśmiech, radość- podaj dalej!” przez uczniów ze Szkoły podstawowej Nr 4 w Solcu Kujawskim pod opieką pani Katarzyny Niedzwiec. Wizyty i kontakt z pacjentami w wieku ich dziadków a nawet pradziadków były dla naszych uczniów przeżyciem i skłoniły do refleksji nad znaczeniem więzi rodzinnych, dbania o seniorów, tolerancji, zauważania potrzeb i możliwości wsparcia dla innych ludzi.
     Następnego dnia, tuż przed przed przerwą świąteczną uczniowie pomogli w przygotowaniu i poprowadzeniu spotkania wigilijnego na swoim oddziale. Tym razem dla dyrekcji szpitala, nauczycieli, personelu kliniki i rodziców przedstawili inscenizację baśni połączoną z kolędami. Uczniowie zostali obdarowani upominkami i wszyscy razem przeżyliśmy wigilijne spotkanie w atmosferze spokoju i radości.
     Mamy nadzieję, że otwarcie się na ludzi potrzebujących, chęć dawania i radość z dzielenia się będzie towarzyszyła naszym uczniom także w kolejnych miesiącach.

Pedagog Anna Widerkiewicz