Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2016/2017

powrót

Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu "Powrót do przyszłości" zorganizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Inicjatyw - zobacz galerię zdjęć

Trzech uczniów III klasy Gimnazjum Nr 42 zostało laureatami w kategorii grupowej oraz indywidualnej w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Inicjatyw pt. „Powrót do przyszłości”.

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 16 lutego 2017 roku na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. Gościem honorowym był Pan Andrzej Gralak – przedstawiciel z ramienia Krajowego Stowarzyszenia Inicjatyw. Konkurs był finansowany ze środków KSI oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nagrodami w kategorii grupowej dla uczestników były tablety, a dla opiekuna laptop. W kategorii indywidualnej zwycięzcom wręczono bony do sieci Empik w kwocie 150 zł oraz albumy przyrodnicze. Istotą konkursu było przygotowanie filmu oraz prezentacji multimedialnej przedstawiającej wizję gospodarstwa rolnego sprzyjającego środowisku w 2050 roku.

Celem konkursu było uzmysłowienie, jak ważne jest odkrycie uśpionej i pierwotnej miłości do przyrody. Z miłością idzie w parze również szacunek. Poprzez szacunek do otaczającego świata możemy uwrażliwiać nas ludzi, na każdy element przyrody i uzmysławiać, że bez niej nie bylibyśmy w stanie istnieć. Jeżeli coś pokochamy, to na pewno nie pozwolimy tego zniszczyć. Do działań pedagogów, nauczycieli, edukatorów należy przede wszystkim kształtowanie zachowań proekologicznych na rzecz przyrody oraz pogłębianie świadomości ekologicznej wszystkich mieszkańców Ziemi. Współczesna szkoła powinna uzmysławiać uczniom te globalne zagrożenia, aby następne pokolenia mogły żyć zdrowo i bezpiecznie, ponieważ Ziemia, na której żyjemy, jest jedyna i niepowtarzalna, jest ewenementem w otaczającym nas wszechświecie. Dodatkowym elementem pracy związanym z realizacją konkursu była dobra zabawa, która czyni nas nie tylko szczęśliwszymi, pełnymi pozytywnej energii, ale przede wszystkim bogatszymi o nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności.

Udział i zwycięstwo w konkursie sprawiło ogromną radość naszym uczniom, a także miało niezwykłe znaczenie terapeutyczne, z uwagi na długi okres hospitalizacji.

 

Opracowała: Bożena Gęborys