Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2016/2017

Spotkanie dzieci z pracownikami Muzeum Oświaty w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym - zobacz galerię zdjęć

Święto Komisji Edukacji Narodowej to doskonała okazja do przybliżenia naszym podopiecznym tematyki związanej z zasadami nauczania w dawnej szkole. Kolejny już raz mieliśmy przyjemność gościć w szpitalu dziecięcym nauczycieli – bibliotekarzy z Muzeum Oświaty działającym przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się w niezwykle pogodnej i twórczej atmosferze. Pani Joanna Grabowska–Janowiak i Iwona Skowron przybyły do szpitala z wieloma intrygującymi dzieci przedmiotami pochodzącymi z połowy XX wieku, min. z tornistrem, piórnikiem, szkolnym mundurkiem i dzwonkiem, atramentem i piórem itp. oraz ogromną maskotką – Plastusiem. Swoją opowieść rozpoczęły od zaprezentowania harmonogramu dnia ucznia w 1926 roku, czym wywołały bardzo ożywioną dyskusję. Włączyły się do niej dzieci, ich rodzice i nauczyciele będący na spotkaniu. Przedstawione reguły konfrontowane były z współczesnymi zasadami obowiązującymi w szkołach i rodzinach. Wywoływały one często śmiech i niedowierzanie. Młodzież „na własnej skórze” przekonała się, co znaczy klęczenie na grochu lub karanie tzw. dyscypliną.

O dziwo chętnych do „osobistego doświadczania” w tym zakresie było bardzo wielu. Podobnie duże zainteresowanie wzbudziła możliwość pisania piórem maczanym w atramencie. Nawet szczególnie pewni siebie uczniowie mieli z kaligrafią niemałe trudności, o czym opowiadali jeszcze następnego dnia. Spotkanie minęło niezwykle szybko, ale rozbudziło wśród uczestników dużą ciekawość i wprowadziło wesoły nastrój. Z przyjemnością wręczyliśmy Paniom podziękowanie i umówiliśmy się na kolejną wizytę w szpitalu dziecięcym.

Opracowała Beata Deptuła