Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2015/2016

powrót

Wycieczka uczniów klasy gimnazjalnej i licealnej na Zamek Krzyżacki w Gniewie

W dniu 05.11.2015 r. odbyła się wycieczka uczniów klasy gimnazjalnej i licealnej na Zamek w Gniewie. Wyjazd ten był możliwy dzięki wsparciu i pomocy sponsorów prywatnych. Już od rana tego dnia dopisywały dobre humory. Zamek Krzyżacki w Gniewie to  najokazalsza budowla tego miasta, pamiętająca najdawniejsze i najświetniejsze czasy grodu. Choć jest to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły, w jej murach panuje kameralna atmosfera. Zamek zbudowany został na przełomie XIII i XIV wieku, pełniąc rolę domu krzyżackich komturów. Całość kompleksu otaczały ceglane mury obronne (od strony północnej i wschodniej podwójne) oraz fosy. W czasach polskich zamek stał się siedzibą starostów, w tym najsłynniejszego z nich - Jana Sobieskiego. W XIX wieku wielokrotnie go przebudowywano. Z niewyjaśnionych przyczyn w 1921 roku zamek spłonął. Pożar strawił dachy i trzy skrzydła. Od tego czasu twierdza pozostawała w stanie zabezpieczonej ruiny. Podczas drugiej wojny światowej urządzono w niej  obóz przejściowy. W 1969 roku rozpoczęto prace remontowe korony murów, wykonano stropy poddasza i ułożono dach. Znaczące prace remontowe wykonano w latach dziewięćdziesiątych XX w. Pozwoliły one na rozpoczęcie działalności kulturalnej, rzemieślniczej i odtwarzanie przeszłości historycznej. Od 1992 roku zamek jest miejscem regularnie odbywających się tu spektakli, inscenizacji i turniejów historycznych. Uczniowie mogli wziąć udział w żywej lekcji historii związanej z powstaniem zakonu krzyżackiego na ziemiach polskich. Opowieścią towarzyszyły liczne prezentacje strojów z tego okresu, broni białej oraz pokazy walki w wykonaniu rycerzy. Po inscenizacji można było wszystkiego dotknąć oraz przymierzyć i spróbować swoich sił w fechtunku. Kolejną atrakcją było oglądanie wystawy rzemiosł, na której to uczniowie mogli wybić monety, wydrukować gazetę oraz postrzelać z łuku.

Po spotkaniu z rycerzami zakonu krzyżackiego uczniowie udali się na uroczysty obiad w pięknej restauracji Zamku Krzyżackiego w Gniewie, gdzie wspólnie przeżywaliśmy to, co zobaczyliśmy na zamku. W trakcie wycieczki dobre humory dopisywały wszystkim uczestnikom i żal było opuszczać Gniew.

Opiekunowie wycieczki:

Alicja Cierżnicka

Katarzyna Niedziwiec

Marta Kozłowska

Monika Musiał

Wojciech Franków