Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2015/2016

Obchody Roku Mariana Rejewskiego - zobacz galerię zdjęć

22 października 2015 r. z okazji trwającego Roku Mariana Rejewskiego odbyła się w Bydgoszczy  konferencja naukowa pt. „Bydgoszcz jako ośrodek działań wywiadowczych w przededniu  i w trakcie trwania II wojny światowej”. Została ona zorganizowana przez: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Urząd Miasta Bydgoszczy, Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Bibliotekę Główną UKW, Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną. W wykładach uczestniczyli nauczyciele historii pracujący w naszej szkole. Honorowym gościem była pani Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego. Możliwość wysłuchania wspomnień córki wielkiego kryptologa, porozmawiania z panią Janiną, wykonania pamiątkowego zdjęcia była dla uczestników wielkim przeżyciem. Niezwykle ciekawe referaty wygłosiło 13 prelegentów. Tematyka wystąpień związana była z osobą Mariana Rejewskiego, tajnikami szyfrowania, działaniem Enigmy, osiągnięciami polskiego wywiadu wojskowego w czasie II wojny światowej. Wszystkie wykłady były niezwykle ciekawe. Dawały możliwość pogłębienia wiedzy związanej z historią powszechną oraz dziejami regionu. Warto bowiem pamiętać i propagować myśl parafrazującą słowa Cypriana Kamila Norwida, że Marian Rejewski to „Rodem bydgoszczanin, sercem Polak, patriota, a talentem kryptologicznym – świata obywatel”