Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2014/2015

Wycieczka uczniów zespołu gimnazjalnego i licealnego do Torunia – 3.12.2014 r.

3 grudnia jak co roku klasa gimnazjalna i licealna wybrały się na wycieczkę do Torunia. Ten przedświąteczny wyjazd stał się już naszą tradycją. Oczywiście pierwszym punktem zwiedzania przez nas w Toruniu było Planetarium, gdzie, siedząc wygodnie w fotelach, obejrzeliśmy seans pt: ”Makrokosmos”. W ciągu 40 minut nad naszymi głowami pojawiło się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść o makrokosmosie prowadził narrator, a całości dopełniała muzyka. Była to podróż do krańców czasu i przestrzeni. W czasie niesamowitego lotu, oddalając się coraz bardziej od Ziemi, napotykaliśmy planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. Zobaczyliśmy również narodziny i schyłek galaktyki i powstanie naszego układu planetarnego. Poznaliśmy ewolucję kosmosu na przestrzeni biliardów lat. Pokaz ten wywarł na uczniach wielkie wrażenie i dostarczył niesamowitych przeżyć. Interesującą dla uczniów okazała się  także wizyta w Geodium na wystawie poświęconej Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej. Dzięki grze świateł w łatwy sposób mogliśmy się przekonać, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje dzień. Wokół globusa w sali Geodium znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym mogliśmy samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Bardzo podobały nam się plastyczne instalacje, znajdujące się w czterech narożnikach sali, pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Były to: wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi oraz makieta cywilizacji człowieka. Po tak wspaniałej wizycie, pokrzepieni herbatą i pysznym naleśnikiem w restauracji Manekin, udaliśmy się do Muzeum Żywego Piernika, gdzie zgłębialiśmy tajniki wiedzy piernikarskiej i samodzielnie piekliśmy pierniki, narzędziami i w sposób, jak przed 500 laty robili to toruńscy piernikarze. W Żywym Muzeum Piernika zobaczyliśmy również świat maszyn piernikarskich z początków wieku XX. W tamtejszym sklepiku zakupiliśmy doskonałe pierniki ręcznie wykonane i ozdobione oraz pamiątki z muzeum. Wycieczka była bardzo udana, przepełniona magią oraz zapachem słynnych pierników. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni, z piernikami własnej produkcji i niezapomnianymi wrażeniami.

Opiekunowie wycieczki: Bożena Gęborys, Honorata Glaza-Gulgowska, Alicja Stefanik, Katarzyna Niedzwiec, Wojciech Franków.