Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2014/2015

powrót

Wycieczka uczniów Kliniki Psychiatrii do Trójmiasta

       W dniach 21-22 maja 2015 roku uczniowie Kliniki Psychiatrii uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Trójmiasta. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Gdańska.  Ponad 1000-letni Gdańsk  uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto „Bałtyckiej Europy". To portowe miasto położone jest nad Morzem Bałtyckim przy ujściu rzeki Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Miasto jest jednym z głównych centrów naukowych, kulturalnych oraz węzłem komunikacyjnym w północnej Polsce. Jest też stolicą województwa, a także Archidiecezji Gdańskiej. Wspólnie z Gdynią i Sopotem tworzy aglomerację Trójmiasto, która liczy blisko 800 tys. mieszkańców.
To też jedno z najstarszych miast w Polsce - informacje o nim pojawiają się już w 997 roku. Ta data przyjmowana jest za początki dziejów Gdańska, choć wiadomo, że w VII wielu istniała tutaj osada rybacka. Przez lata Gdańsk był ważnym ośrodkiem handlu morskiego  z uwagi na swoje położenie. Miasto uznawane jest też za miejsce rozpoczęcia II wojny światowej na Westerplatte oraz zapoczątkowania upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Wizytę w Gdańsku rozpoczęliśmy od rejsu Galeonem. Po rejsie brzegami Motławy udaliśmy się na Westerplatte. Jest  to półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. W latach 1926-1939 była to eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, a dziś, symbol wybuchu II wojny światowej. Po oddaniu hołdu poległym żołnierzom w obronie naszej Ojczyzny, udaliśmy się ponownie w rejs Czarną Perłą do gdańskiej Starówki. Spacerowym krokiem zwiedziliśmy trakt królewski i nabrzeże Motławy. Podziwialiśmy piękno  Dworu Artusa, Kościoła Mariackiego, gdzie mogliśmy obejrzeć kopię słynnego obrazu H. Memlinga  „Sąd ostateczny” oraz podziwiać panoramę Gdańska z wieży kościoła.
Kolejnym ważnym punktem wycieczki była wizyta w oliwskim ZOO, które posiada liczne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zagrożonych gatunków dzikich zwierząt. Podziwialiśmy niesamowite egzotyczne stworzenia i skorzystaliśmy z licznych przygotowanych na miejscu atrakcji. Szczególnie przypadł nam do gustu nowy nabytek muzeum, a mianowicie arabski kot o imieniu Zabi. W Oliwie znajduje się też przepiękny park, który wyróżnia się niesamowitym bogactwem przyrody oraz  wieloma różnego rodzaju gatunkami drzew, stadami dzikich kaczek oraz łabędzi. Bezpośredni kontakt z przyrodą  sprawia, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w naszej pamięci. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu  na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej z całego świata. Pierwszy dzień pobytu w Trójmieście okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
W drodze powrotnej do miejsca noclegu, pomimo zmęczenia  dopisywały nam humory, wzajemnie dzieliliśmy się wrażeniami.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się od spaceru po Skwerze Kościuszki. Mieliśmy możliwość zwidzenia Okrętu - Muzeum ORP „Błyskawica". Nieopodal można było zobaczyć „Dar Pomorza”, a także inne statki, które imponowały swoją wielkością i zdobieniem. Innym ciekawym punktem programu była wizyta w Oceanarium w Gdyni, podczas której  odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata wraz z ponad tysiącem okazów morskich i wodno–lądowych pochodzących z różnych ekosystemów. Kolorowe ryby, ogromne ukwiały i prawdziwe, metrowe rekiny zrobiły na nas największe wrażenie. Słynne Sopockie Molo było kolejnym punktem naszej wycieczki.
Oczekiwaną przez nas atrakcją był stadion PGE Arena. Mogliśmy wejść do szatni piłkarzy, a nawet do sali przeznaczonej dla trenerów. Oprowadzono nas tam, gdzie podczas meczu nie mielibyśmy szansy wejścia, poznaliśmy również ofertę konferencyjno- bankietową, którą prowadzi PGE Arena. Wszyscy uczestnicy wycieczki pomimo zmęczenia drogą byli szczerze zadowoleni i wyrazili chęć powtórzenia wyjazdu w kolejnych latach.
Jak widać Gdańsk jest miastem niezwykle interesującym, gdzie turyści znajdą ciekawe zabytki i miejsca, by spędzić wolny czas. Jest też siedzibą i miejscem spotkań dla wielu dużych firm. W mieście działa Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański a także Akademia Medyczna. Gdańsk nieustannie się rozwija i wciąż przyciąga do siebie studentów, nowych inwestorów a także turystów, chcących wypocząć nad morzem i przyjrzeć się z bliska wspaniałej historii tego miejsca.
Szczęśliwi, zadowoleni i pełni doznań wróciliśmy do Bydgoszczy.
Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu edukacyjnego, w realizację którego bardzo aktywnie włączyli się wszyscy uczniowie. W naszych sercach na zawsze pozostaną niezapomniane chwile spędzone w Trójmieście.