Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2014/2015

Wycieczka uczniów klas gimnazjalnych i licealnych do Malborka

30 października uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych Kliniki Psychiatrii wzięli udział w szkolnej wycieczce do Malborka. Tego dnia dopisała wspaniała pogoda. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili zamek wielkich mistrzów krzyżackich z XIV i XV wieku otoczony murami obronnymi z bramami składającymi się z trzech oddzielnych zamków: Zamku Wysokiego, Średniego i Niskiego. Zwiedzając zamek z przewodnikiem uczniowie słuchali różnych, ciekawych historii związanych z tym miejscem. Poznali kolejne partie budowli odpowiadające poszczególnym etapom obrony. Zbudowano ją tak, by była trudna do zdobycia. Zespół zamkowy o powierzchni 20 hektarów spinają potężne mury, okalają fosy, a wielkie bramy i wieże bronią dostępu do twierdzy. Uczniowie mieli okazję usiąść na tronie Wielkiego Mistrza, czy też zobaczyć „krzyżacką łazienkę”. Niestraszne zwiedzającym były mroczne, schody, wysokie progi i ciasne, tajemne przejścia! Uczniowie „wcisnęli” się wszędzie, wszystko obejrzeli, a zachwytom nie było końca. Zwiedzili między innymi piękną komnatę którą zamieszkiwał krzyżacki Mistrz, obejrzeli zamkowe kuchnie i refektarze, a nawet krzyżackie toalety! Dowiedzieli się o malborskim zamku wielu ciekawych rzeczy – na przykład tego, że twierdza malborska zbudowana jest z około czterdziestu milionów cegieł! Po zwiedzeniu zamku uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer wzdłuż Nogatu. Po wyczerpującym spacerze przyszedł czas na wyśmienity obiad w niezwykłej restauracji „Piwniczka”, położonej, jak nazwa wskazuje – w podziemiach! To także była wielka frajda! Mało tego – na deser uczniowie dostali wspaniałe lody – ciekawe, czy wykonane według średniowiecznej receptury… Po obiedzie uczniowie mieli czas na wybijanie krzyżackich monet i zakup pamiątek. Wszyscy gremialnie stwierdzili, że była to wspaniała wycieczka. Uczestnicy wyprawy wrócili do domów bardzo zadowoleni i oczarowani pięknem malborskiego zamku.