Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2014/2015

Relacja ze spotkania z pracownikami Muzeum Oświaty w Szpitalu Dziecięcym - zobacz galerię zdjęć

W ostatnich dniach października mieliśmy przyjemność gościć w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym nauczycieli bibliotekarzy z Muzeum Oświaty działającym w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Placówka ta prowadzi w ramach swej działalności min.  lekcje muzealne, w czasie których przybliża dzieciom i młodzieży historię i tradycje zawodu nauczyciela i nauczania. Taki też charakter miało spotkanie na oddziale szpitalnym. Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądała szkoła za czasów ich dziadków i pradziadków. Panie opowiadały o zwyczajach panujących w dawnej szkole, harmonogramie dnia i strojach ucznia, sposobach na zachowanie dyscypliny w klasie. Prezentowały eksponaty, które pochodziły z minionych lat i wieków: stary tornister, mundurek ucznia, piórnik z całą zawartością. Goście bardzo szybko zachęcili dzieci, a przede wszystkim młodzież, do aktywnego włączenia się w dyskusję. Uczniowie mieli okazję na własnej skórze doświadczyć skutków dyscyplinowania przez profesora, np. klęczenie na grochu. Wyzwaniem była również możliwość pisania piórem ze stalówką. Wszystkie informacje oraz ciekawostki przyjmowane były często ze śmiechem, zainteresowaniem, ale i niekłamanym zdumieniem. Spotkaniu cały czas „towarzyszył” olbrzymi Plastuś – maskotka muzeum, z którym oczywiście na zakończenie dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia. Serdecznie dziękujemy Paniom z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej za wizytę i zaprezentowanie w tak interesujący sposób tematyki dawnej szkoły. Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie wynieśli z niej wiele przydatnych wiadomości oraz dobrze się bawili, w tym trudnym dla siebie czasie pobytu w szpitalu.