Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2014/2015

powrót

Bajkowóz - spotkania z książką - kwiecień 2015 - zobacz galerę zdjęć

W miesiącu kwietniu odbyły się cztery spotkania z Bajkowozem. Dwa z nich, to spotkania z czytelnikami na terenie wszystkich oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Podczas wizyt w salach, gdzie przebywają mali pacjenci, przeprowadzaliśmy pogadanki na temat ich ulubionych książek i filmów oraz wypożyczaliśmy książki z Bajkowozu. Każdy ciekawski pacjent mógł zajrzeć do magicznych szuflad pojazdu z książkami lub wykonać zadanie z "szuflady na strychu". Zachęcamy rodziców i dzieci do korzystania z księgozbioru Bajkowozu codziennie, także podczas dni nieobecności bibliotekarza.

Zorganizowaliśmy także dwie imprezy czytelnicze:

1) Gdzie mieszka Duch? - głównym celem zajęć było wymyślenie, zaprojektowanie i narysowanie domu dla Ducha Bajkowozu. Uczestnicy zajęć wymyślali historie dotyczące pojawienia się Ducha Bajkowozu. Odpowiadali na pytania: Kim jest Duch? Skąd pochodzi? Dlaczego zamieszkał w Bajkowozie? Ile ma lat? Czy ma rodzeństwo? Jak spędza wolny czas? W jaki sposób straszy? Każdy z uczestników mógł podzielić się swoją historią i głośno opowiedzieć ją pozostałym uczestnikom zajęć. Następnie uczniowie tworzyli prace plastyczne, na których malowali to, w jaki sposób wyobrażają sobie mieszkanie Ducha. Pod koniec zajęć mali pacjenci wybrali ze zbioru Bajkowozu jedną książeczkę, którą uważają za ulubioną lekturę Ducha. Była to "Mama Mu na drzewie". Po przeczytaniu historyjki przez nauczyciela, uczniowie dzielili sie swoimi wrażeniami, streszczali te fragmenty książki, które były najzabawniejsze oraz charakteryzowali postaci bajki.

2) Nowe życie starych rzeczy - na początku zajęć nauczyciel wylosował jeden przedmiot z "szuflady pełnej niespodzianek". Była to duża, metalowa nakrętka na śrubę. Następnie każdy uczestnik musiał wymyślić historyjkę opowiadającą o tym, w jaki sposób ta nakrętka znalazła się w ich posiadaniu. Kolejne zadanie polegało na znalezieniu nowego zastosowania dla tejże nakrętki. Pomysłów było wiele, od naszyjniki, pierścionka, talizmanu, po cześć zapasową do eko-robota. Następnie nauczyciel głośno przeczytał książkę pt. "Płaszcz Józefa", która stanowiła inspiracje do dalszych działań. Po omówieniu jej treści, prowadzący zajęcia ustawili w sali kilka pudełek, które zawierały różne przedmioty z szuflad Bajkowozu. Zadaniem uczestników było wymyślenie zabawkom nowego zastosowania lub "przekształcenie" ich w nowe gadżety, gry, przedmioty służące do zabawy. Uczniowie sami wybierali technikę plastyczną, którą chcieli zastosować do swoich małych arcydzieł. Pod koniec zajęć każdy uczestnik prezentował swoją pracę i opowiadał o nowej zabawce.