Konkursy i wystawy / Konkursy 2015/2016

powrót

Podsumowanie wojewódzkiego konkursu plastycznego „Na tropach sztuki. Kwiaty z całego świata” organizowanego przez Zespół Szkół Nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy rok szkolny: 2015/2016

Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Na tropach sztuki. Kwiaty z całego świata.”  zorganizowany był dla uczniów klas I-III , IV-VI szkół podstawowych oraz klas I-III gimnazjum. Przeprowadzany był w październiku i listopadzie 2015 roku. Celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie uzdolnień, talentów plastycznych oraz wyzwalanie ekspresji twórczej i kreatywności dzieci i młodzieży. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy przedstawiającej piękno kwiatów z całego świata, a przy tej okazji i poszerzenie ich znajomości. Niektórzy uczestnicy pokusili się nie tylko na wykonanie szaty graficznej, ale również na podanie nazwy kwiatów i miejsca ich występowania, co wpływa na rozwijanie zainteresowań i pobudzanie obserwacji otaczającego świata przyrody przez uczniów. Uczestnicy tegorocznej, już piątej edycji konkursu przebiegającej pod nazwą ,,Na tropach sztuki. Kwiaty z całego świata” nadesłali rekordową do tej pory ilość prac, bo 370 z 44 placówek oświatowych naszego województwa. Świadczy to, że proponowana tematyka jest bardzo popularna wśród dzieci i młodzieży. Dała uczestnikom możliwości wyboru wielu technik plastycznych i wykazanie się kunsztem artystycznym. W pracach pojawił się szeroki wachlarz technik plastycznych. Należy zaznaczyć, że oferta naszego konkursu dociera do coraz większej liczby szkół mieszczących się w mniejszych miejscowościach i spotyka się z dużym entuzjazmem młodych artystów. Pozwala to na wyłonienie i odkrycie jeszcze większej liczby czasem nieśmiałych, a zdolnych plastycznie osób, które w mają szanse na odkrycie siebie, swoich umiejętności i uwierzenie we własne możliwości.

Najwięcej prac powstało pod kierunkiem nauczycieli wychowawców ze szkoły szpitalnej tj. Zespołu Szkół Nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy-54. W konkursie przyznano 13 nagród we wszystkich podanych powyżej kategoriach wiekowych. W konkursie wzięły udział 44 poniżej wymienione szkoły: ZS Nr 33 Bydgoszcz ;SP nr 10 Toruń ; SP 61 (ZS 32) ; SOSW Warlubie ; ZS nr1 Sępólno Krajeńskie ; ZS Nr 3 Żnin ; ZS Wudzyn; SP 63 Bydgoszcz; SP nr 47 Mistrzostwa Sportowego Bydgoszcz ; ZS Nr 9 Gim. 52 Bydgoszcz ; ZS Nr 8 SP 18 ;SP nr 4 Inowrocław; ZS Jeżewo 14; Sp Nr 6 Inowrocław; SP Wielka Łąka; SP 38 Bydgoszcz; SP Nr 9 Inowrocław; ZS nr 8, SP 8 Toruń; SP Świekatowo; SP Nr 1 Golub-Dobrzyń; ZS Nr 23, Bydgoszcz Gim.. Nr 34; SP ,89-520 Gostycyn; ZS nr 10 Toruń; SP Nowe Świerczyny; ZS Ogólnokształcących, Gimnazjum Nr 46;Gimnazjum Żołędowo; Gimnazjum w Brzozie; SP Białe Błota; SP Nr 46 Bydgoszcz ;SP w Byczu; SP Gronowo; SP Pakość; ZS w Zieleniu; Publiczne Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego Aleksandrów Kujawski; Gim. Jabłonów Pomorski; Gim. Nr 9 Bydgoszcz; ZS Nr 7 SP Nr 48 Bydgoszcz; SP Nr 58 Bydgoszcz; SP Nr 43 Bydgoszcz; ZS Nr 10 Gimnazjum Nr 11 Toruń; Szkoła Podstawowa w Maksymilianowie; Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. L.Braille’a w Bydgoszczy; Szkoła Podstawowa w Maksymilianowie.

W pracach pojawiły się różnorodne, bardzo interesujące i niejednokrotnie pracochłonne techniki plastyczne. Wśród nich wymienić można: collage, dzieła malowane włóczką-wyszywanki, wprasowanki, monotypia graficzna na kartonie, origami, witraże, rysowanie kredkami ołówkowymi, pastelami, malowanie farbami, malowanie naturalnym tworzywem-płatkami kwiatów, prace z zastosowaniem ozdobnych elementów- cekiny, koraliki itp. Zaskoczyło nas takie duże zainteresowanie konkursem. Wybierane były najciekawsze i najbardziej oryginalne oraz pracochłonne techniki plastyczne. Wybór prac okazał się bardzo trudny, mieliśmy wiele wątpliwości, dlatego pokusiliśmy się o ich ocenę przez rodziców, pacjentów oraz personel. Na wszystkie dzieła patrzyliśmy z wielkim podziwem. Mimo już piątej edycji w dalszym ciągu można było zobaczyć nowe pomysły na sztukę plastyczną.

Prace uczestników konkursu zaprezentowane zostały w holu Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy i stanowią piękny jego wystrój. Z pewnością umilą pobyt nie tylko hospitalizowanym pacjentom, ale i pracownikom tej placówki.

Poniżej podajemy listę laureatów.

Klasy 1-3 Szkoła Podstawowa

Miejsce 1: Zuzanna Piszczek kl. II, ZS nr 1 Sępólno Krajeńskie

Opiekun: Hanna Rudnik

Miejsce 2: Antonina Zalesiak kl. I, ZSS Nr 33 Bydgoszcz

Opiekun: Bożena Wysińska

Miejsce 3: Alicja Regulska kl. III, SP Wielka Łąka

Opiekun: Jadwiga Ciechacka

Wyróżnienie: Joanna Grudzińska kl. II, SP nr 4 Inowrocław

Opiekun: Halina Bednarczyk

Klasy 4-6 Szkoła Podstawowa

Miejsce 1: Marta Dziubich kl. V, SP w Byczu

Opiekun: Małgorzata Korytowska-Wajer

Miejsce 2: Julia Proczek kl. IV, ZSS Nr 33 Bydgoszcz

Opiekun: Marta Modrzyńska

Miejsce 3: Patryk Werner kl. V, ZS nr 7, SP nr 48 Bydgoszcz

Opiekun: Tomasz Młyński

Wyróżnienie: Tamira Fojutowska kl. VI, SP nr 37 Bydgoszcz

Opiekun Iwona Albińska

Klasy 1- 3 Gimnazjum

Miejsce 1: Wiktoria Strzelecka kl. III Gim. Publiczne Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego Aleksandrów Kujawski

Opiekun: Barbara Witkowska

Miejsce 2: Miłosz Jarosiński kl. I Gim. ZSS Nr 33 Bydgoszcz

Opiekun: Iwona Górczyńska

Miejsce 3: Wiktoria Miszewska kl. I Gim.

Opiekun: Justyna Rypolc

Wyróżnienie: Julia Bujanowska kl. I Gim. ZS nr 10 Toruń

Opiekun: Emilia Marzec

Wyróżnienie: Oliwia Grabikowska kl. II Gim. ZSS Nr 33 Bydgoszcz

Opiekun: Małgorzata Sakowska

Wszystkim uczestnikom, nauczycielom i opiekunom dziękujemy za tak liczny udział w konkursie oraz nadesłanie prac i podzielenie się swoimi pomysłami. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na uroczystość odbioru nagród i dyplomów, która odbędzie się w dniu 18.11.2015 r. o godzinie 13.30 w świetlicy Kliniki Chirurgii Dziecięcej (V piętro) Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 przy ul. C. Skłodowskiej 9 w Bydgoszczy.

Prosimy o powiadomienie nagrodzonych uczniów ze swojej placówki i telefoniczne potwierdzenie przybycia po odbiór nagrody.

Tel. kontaktowy: Bożena Wysińska 604 137 884

Organizatorzy konkursu: Sylwia Kamieńska, Bożena Wysińska, Paweł Wysiński