Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

powrót

„Nadszedł upragniony dzień” 11 listopada 1918 – 11 listopada 2018

Uczniowie Kliniki Psychiatrii Stacjonarnej wraz z nauczycielami i wychowawcami od kilku tygodni przygotowywali się do uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W cyklu sześciu zajęć uczniowie porównywali dawne postawy patriotyczne z dzisiejszymi, zastanawiali się, co muszą robić, aby zasłużyć na miano patrioty.

Wielu przeżyć dostarczyło uczniom i nauczycielom śpiewanie pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejów Polski. Rozbrzmiewały w klasach dumne słowa „Warszawianki”, „Roty”, „Szarej Piechoty”. Radośnie dźwięczały teksty i muzyka takich pieśni jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Pałacyk Michla”, a w nostalgię wprowadzały nas utwory: „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Nucąc pieśni, dostrzegliśmy jak wielu naszych przodków poświęcało swoje myśli, swój czas, swoje siły i zdrowie, a nawet życie za wolność naszej Ojczyzny – POLSKI. Dziś nasz kraj nie wymaga od nas składania życia w ofierze, ale żąda od nas nauki, pracy i uczciwości.

Poznając drogi Polaków do odzyskania wolności coraz bardziej doświadczaliśmy dumy i czuliśmy potrzebę szanowania symboli narodowych: godła, flagi, hymnu. Postanowiliśmy wspólnie przygotować montaż słowno-muzyczny dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. Wybraliśmy wiersze i pieśni, które poprzeplataliśmy wspomnieniami z historii. Przygotowaliśmy kokardy narodowe dla nas i wszystkich gości. Długo ćwiczyliśmy, niekończące się próby trochę nas męczyły, ale wiedzieliśmy dlaczego to robimy.

Nadszedł dzień 9 listopada 2018 roku. W strojach galowych oczekiwaliśmy na gości – dyrekcję szkoły, personel medyczny oddziału, rodziców, nauczycieli, wychowawców, kolegów. Całą imprezę rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu w ramach bicia rekordu, do którego zachęcała Pani Minister Edukacji, a potem już recytowaliśmy, śpiewaliśmy, wraz ze słuchaczami daliśmy się w całości ogarnąć historycznym wspomnieniom. Szczególnie wzruszyliśmy się podczas wystąpienia naszej nauczycielki, Barbary Bonieckiej. Opowiadała nam o swoim Dziadku Janie Lange, który walczył w Powstaniu Wielkopolskim oraz na frontach Pierwszej Wojny Światowej odnosząc ciężkie rany. Pani Basia zaprezentowała nam przepiękny pamiętnik napisany ręcznie i ozdobiony prześlicznymi rysunkami. Pamiętnik napisała ciocia Pani Basi dla swojej córki. Na kartach pamiętnika uczyła ją, tego czym jest i będzie Polska.

Niewątpliwie atutem naszego spotkania była próba włączenia małych artystów i publiczności do wspólnego odkrywania uroków polskich pieśni patriotycznych oraz poczucia jedności narodowej.

Wspólne świętowanie na pewno przyczyniło się do poznania faktów historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości, co potwierdził quiz, jaki przeprowadziliśmy na zakończenie programu. „Słodkie nagrody” za poprawne odpowiedzi powędrowały nie tylko do uczniów, rodzice również odpowiadali na pytania o Marszałku Piłsudskim.
Konferansjer kończąc spotkanie dziękował wszystkim za przybycie i zachęcał do świętowania kolejnych, jubileuszowych urodzin Polski.
Nie mogło zabraknąć na naszej uroczystości rogali św. Marcina. Piekarnia-Cukiernia Familijna fundując smaczne rogale pozwoliła nam celebrować jeszcze jedną tradycję związaną ze Świętem 11 listopada.

Opracowały: Katarzyna Stalińska, Barbara Boniecka, Katarzyna Mikołajczak.