Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

Onko-Olimpiada 2018 - już za nami

Od 23 do 26 sierpnia 2018r. na terenie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbyła się VII Onko-Olimpiada. W tych igrzyskach sportowych brały udział dzieci oraz młodzież, która wygrała walkę z chorobą nowotworową lub była w trakcie leczenia. Na tegoroczną Onko-Olimpiadę zjechały drużyny z 18 Klinik z Polski oraz 5 drużyn z zagranicy - z Litwy, Słowacji, Rumunii, Ukrainy oraz z Turcji. Uroczystość otwarcia Igrzysk prowadzili: Beata Tadla oraz Conrado Moreno. Tradycyjna defilada, zapalenie znicza, uroczysta przysięga zawodników oraz wciągnięcie flagi Onko-Olimpiady na maszt – rozpoczęło zawody sportowe.

Naszą Klinikę Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego Nr 1 reprezentowało 14 zawodników, którzy udali się do Warszawy pod opieką nauczycieli Zespołu Szkół nr 33 oraz rodziców. Brali oni udział we wielu dyscyplinach sportowych i to z bardzo dobrymi rezultatami. W pierwszym dniu „nasi waleczni” wzięli udział w zawodach lekkoatletycznych. Biegli na 60 m i 100 m, skakali w dal, pchali kulą oraz rzucali piłeczką palantową. W drugim dniu zawodów dzieci uczestniczyły w zawodach pływackich, w badmintonie, łucznictwie oraz w zawodach piłki nożnej. We wszystkich konkurencjach nasza ekipa pokazała najwyższy poziom umiejętności sportowych i siłę walki. Przywieźliśmy 16 medali. Dzięki nam aż 9 razy zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” i złoto zaświeciło na piersiach naszych zawodników. Przywieźliśmy jeszcze 3 srebrne i 4 brązowe medale. W konkurencji łucznictwo i piłka nożna - nie mieliśmy sobie równych. W piłce nożnej obroniliśmy tytuł „mistrza olimpijskiego” z poprzedniej Onko-Olimpiady. Nasi piłkarze dali z siebie wszystko. Stoczyli cztery mecze z wynikami ; 5-0, 5-0, 4-0 i ostatni finałowy mecz ze Słowacją wygrali w pięknym stylu wynikiem 2-0. To było niezwykłe przeżycie! Kibice naszej drużyny również byli najlepsi. Nasze banery, hasła, trąbki i pompony w barwach Kliniki pięknie się prezentowały na trybunach.

Wszyscy walczyli godnie i z dumą reprezentowali naszą Klinikę i nasze miasto - Bydgoszcz. VII Onko-Olimpiada była pełna dziecięcej pasji, zaangażowania, emocji, przyjaźni i humoru. Jednak najważniejszym jest to, że w taki sposób nasi „waleczni” mogli świętować najważniejsze zwycięstwo - ZWYCIĘSTWO NAD CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ. I w tym kontekście Igrzyska wygrali WSZYSCY.

Prezes Fundacji – p. Tomasz Osuch podziękował wszystkim uczestnikom za niezwykłe dni zmagań, przepełnione radością i zaprosił na kolejne sportowe wydarzenie za dwa lata pod nazwą – „Igrzyska spełnionych marzeń”.

Opracowanie i zdjęcia: Jolanta Sękowska