Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2018/2019

powrót

Międzynarodowy Dzień Białej Laski "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie"

W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do udziału w Kujawsko-Pomorskiej Akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. (W tym roku, także dołączyliśmy do projektu na platformie e-Twinning). Akcja ta miała na celu kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku. Celem włączenia się do przedsięwzięcia było przygotowanie młodzieży do udzielenia właściwej pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym, zauważenie ich potrzeb i problemów oraz zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym.

Nasi uczniowie brali udział w szeregu działań dotyczących edukacji w zakresie funkcjonowania osób niewidomych. Zaczęło się dnia 15 października od pogadanki nt. życia i problemów, z jakimi borykają się osoby niewidome i słabowidzące w dzisiejszym świecie oraz analizy listu od uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Bydgoszczy. Następnie młodzież wzięła udział w wideokonferencji z podopiecznymi SOSW Nr 1. Było to dla nich niesamowite przeżycie. Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania i otrzymywali na nie wyczerpujące odpowiedzi. Było to ważne w ich życiu doświadczenie. W ten sposób przebiegły obchody Dnia Białej Laski na jednym z oddziałów szpitalnych. Na pozostałych oddziałach uczniowie pracowali w oparciu o materiały udostępnione przez SOSW, grali w gry wykorzystujące narządy słuchu i dotyku, poznawali i wykorzystywali alfabet Braille`a. Ponadto, nasi podopieczni tworzyli wypukłe prace plastyczne oraz pracowali z Czarną książką kolorów. 17 października część młodzieży wzięła udział w spotkaniu, które miało miejsce w Multikinie. Wysłuchała, o czym mówią ich koleżanki i koledzy z SOSW oraz obejrzała film „Miłość pisana Braillem”, kształtujący postawę otwartości i tolerancji wobec osób niewidomych. Mieli również niebywałą okazję wziąć udział w „Spacerze w ciemności”, zorganizowanym przez SOSW w galerii Focus, gdzie poznali pismo punktowe, nauczyli się orientacji przestrzennej, a także poznali sprzęt dla osób niewidomych, ułatwiający funkcjonowanie w życiu codziennym. Punktem kulminacyjnym były rozmowy z uczniami z SOSW, które trwały bez końca…

Dzięki udziałowi w Akcji, uczniowie dostrzegli problemy osób niewidomych oraz nauczyli się, jak pomagać ludziom z dysfunkcją wzroku. Uwrażliwili się na potrzeby innych oraz stali się bardziej tolerancyjni wobec innych, a także samych siebie.

Koordynatorzy akcji: Katarzyna Niedzwiec, Alicja Stefanik, Wojciech Franków, Maria Górska, Marta Modrzyńska, Sylwia Kamieńska.